Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzega, że inhibitory dipeptydylopeptydazy IV (jedna z zalecanych grup leków przeciw cukrzycy typu 2) mogą powodować bardzo intensywne bóle stawów prowadzące do niesprawności.

Po odstawieniu leków ból ustępuje, zwykle przed upływem miesiąca od zaprzestania terapii.

Według Agencji, w okresie między 16 października 2006 r., a 31 grudnia 2013 r. opisano 33 przypadki ciężkich bólów stawów związanych z przyjmowaniem inhibitorów DPP-4, zgłoszonych do bazy danych działań niepożądanych leków FDA. 28 przypadków dotyczyło sitagliptyny (Januvia, Merck & Co., Inc.), która jest najczęściej stosowanym inhibitorem DPP-4 w Stanach Zjednoczonych (ponad 80% przepisywanych inhibitorów DPP-4, według rzecznika firmy Merck).

Pozostałe przypadki związane były ze stosowaniem saksagliptyny (Onglyza, AstraZeneca), linagliptyny (Tradjenta, Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals), alogliptyny (Nesina, Takeda Pharmaceutical Company) i wildagliptyny (niesprzedawanej w Stanach Zjednoczonych).

Pacjenci zaczynali odczuwać bóle stawów od pierwszego dnia do kilku lat od rozpoczęcia przyjmowania leków. Dla 10 pacjentów ból był tak silny, że wymagali oni hospitalizacji.

Lekarze przepisują inhibitory DPP-4 w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, aby zmniejszyć poziom glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Są one stosowane z skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak metformina, lub w monoterapii.

Więcej informacji na temat oświadczenia jest dostępnych na stronie internetowej FDA.


Źródło: medscape.com