W nowych badaniach prowadzonych przez naukowców z Massachusetts Eye and Ear okazało się, że progi stymulacji przedsionka zaczynają się podwajać co 10 lat w wieku powyżej 40 lat, co stanowi dowód o spadku naszej zdolności do odbierania sensorycznej informacji o ruchu, równowadze i orientacji przestrzennej. Raport został opublikowany w Internecie przed drukiem w „Frontiers in Neurology".

„W naszym badaniu, spadek funkcjonalności układu przedsionkowego był wyraźnie widoczny w wieku powyżej 40 lat," powiedział główny autor dr Daniel M. Merfeld, dyrektor Jenks Vestibular Physiology w Massachusetts Eye and Ear i profesor Otolaryngologii w Harvard Medical School. „Wyższe progi korelują silnie z gorszymi wynikami badań równowagi, a wiemy z poprzednich badań, że ci, którzy mają gorszy bilans, mają znacznie większe szanse upadku."

Ponad połowa populacji uda się do lekarza w pewnym momencie swojego życia z objawami związanymi z układem przedsionkowym (na przykład: zawroty głowy, dezorientacja, zaburzenia równowagi i niewyraźne widzenie). System przedsionkowy składa się z maleńkich kanałów w uchu wewnętrznym i jest odpowiedzialny za przyjmowanie informacji o ruchu, równowadze i orientacji przestrzennej.

Mając na celu określenie, czy płeć lub wiek wpływa na funkcjonowanie układu przedsionkowego, naukowcy poddali testom równowagi i ruchu 105 zdrowych osób od 18 do 80 lat i mierzyli ich progi stymulacji układu przedsionkowego („próg" odnosi się do najmniejszego możliwego ruchu który, układ przedsionkowy jest w stanie "dostrzec" poprawnie). Podczas gdy nie stwierdzono różnic pomiędzy progami mężczyzn i kobiet, okazało się, że progi wzrosły powyżej 40 roku życia dla wszystkich badanych ruchów.

Naukowcy odkryli również, że te rosnące progi są silnie skorelowane z niezakończeniem standaryzowanego testu równowagi. Zależność ta pokazuje, że na ryzyko upadku ma znaczący wpływ układ przedsionkowy. Wykorzystując dane z wcześniejszych badań, naukowcy sugerują, że dysfunkcja przedsionkowa może być odpowiedzialna za aż 152 tysięcy amerykańskich zgonów rocznie. Szacunek ten będzie umieszczać dysfunkcję przedsionkową na trzeciej pozycji w Stanach Zjednoczonych za chorobami serca i nowotworami jako głównymi przyczynami zgonów wśród Amerykanów.

Korelacja między przedsionkowym progiem stymulacji i równowagą sugeruje również, że mogą istnieć lepsze sposoby na zbadanie układu przedsionkowego oraz sposoby opracowania terapii, która mogłaby poprawić progi stymulacji.

„Wiemy to już od dłuższego czasu, że u pacjentów z zaburzeniami układu przedsionkowego równowaga jest zakłócona", powiedział dr Merfeld. „Jeśli gorsze funkcjonowanie układu przedsionkowego prowadzi do upadków, być może będziemy mogli rozwijać pomoce do utrzymania równowagi lub terapeutyczne ćwiczenia fizyczne w celu poprawy równowagi lub układu przedsionkowego i zapobiegania tym upadkom."

Źródło: sciencedaily.com