We wrześniu 2017 r. kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku podjęli się skomplikowanej operacji serca u kobiety w ciąży. To pierwsza tego typu operacja w Gdańsku, a także jedna z niewielu w Polsce i na świecie.

Jak poinformowało UCK w Gdański, 28-letnia pacjentka miała ciężką, objawową wadę zastawki mitralnej polegającą na rozszczepieniu (cleft) przedniego płatka zastawki mitralnej, co powodowało masywną niedomykalność tej zastawki. Tego typu wrodzona wada serca występuje bardzo rzadko.

- Pani Dominika zgłosiła się do nas z powodu ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej po tym, jak wystąpiły pierwsze objawy. Została zakwalifikowana do leczenia operacyjnego. Na tydzień przed terminem operacji okazało się, że pacjentka zaszła w ciążę. Zmieniło to zupełnie sytuację, musieliśmy odroczyć operację. Ryzyko było podwójne – mówi dr Grzegorz Łaskawski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Sytuacja wymagała podejścia interdyscyplinarnego. Kardiolog, kardiochirurg, anestezjolog, perfuzjonista i położnik musieli wspólnie wypracować strategię postępowania. Po szeregu konsultacji konsylium lekarskie ustaliło optymalny czas i sposób przeprowadzenia operacji. Celem operacji była naprawa zastawki i uniknięcie konieczności jej wymiany. Dodatkowe specjalistyczne badania przedoperacyjne pacjentka przeszła w Klinice Ginekologii i Położnictwa UCK u prof. Krzysztofa Preisa oraz w Klinicznym Centrum Kardiologii UCK u prof. Marcin Fijałkowskiego.

W połowie września 2017 r. dr Grzegorz Łaskawski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK przeprowadził operację naprawy zastawki mitralnej u pacjentki w 17. tygodniu ciąży. Operacja przebiegła pomyślnie - udało się skutecznie naprawić wadliwą zastawkę. Warto dodać, że ciąża przebiegła bez powikłań. 22 lutego 2018 r. pacjentka urodziła zdrową córeczkę.

Niewiele ośrodków kardiochirurgicznych może pochwalić się dobrymi wynikami w operacjach tego typu wrodzonej wady serca. Operacje kardiochirurgiczne na otwartym sercu u pacjentek w ciąży są bardzo niebezpieczne i skomplikowane. W Gdańsku dotychczas nie przeprowadzono żadnej takiej operacji, również doniesienia literaturowe nie są zbyt liczne.


Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku