Japońskim naukowcom z Centrum Biologii Rozwojowej Instytutu Riken udało się stworzyć prototyp skóry, która prezentuje się niemal tak samo realnie, jak prawdziwa. Zawiera ona m.in. mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Na razie badacze przeprowadził udane eksperymenty na myszach. O ich sukcesie poinformowało czasopismo „Science Advances”.

Do utworzenia skóry naukowcy wykorzystali komórki pobrane z dziąseł myszy, które następnie zmienili w formę komórek macierzystych. Następnie zaimplantowali je poddanym immunosupresji nagim myszom. Pozwoliło to uzyskać w pełni funkcjonalne połączenie z naturalną tkanką, dzięki której powstała hodowana skóra wyposażona nie tylko w mieszki włosowe, ale też gruczoły potowe i łojowe.

- Do tej pory prace nad sztuczną skórą były hamowane przez fakt, że brakowało jej ważnych struktur, takich jak mieszki włosowe czy gruczoły zewnątrzwydzielnicze, które pozwalają spełniać funkcję regulacyjną. Dzięki nowej technice wyhodowaliśmy skórę, która odtwarza działanie normalnej tkanki - powiedział dr Takashi Tsuji, główny autor badań.

Naukowcy poinformowali, że opracowanie podobnej technologii dla hodowli ludzkiej skóry zajmie im jeszcze pięć do dziesięciu lat.

Źródło: bbc.com / eurekalert.org

Fot. Takashi Tsuji, RIKEN