22 lutego 2016 roku zespół lekarzy Kliniki Neurochirurgii 10 WSzKzP SP ZOZ pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Marka Harata przeprowadził pierwszą w Polsce operację zaklipsowania tętniaka naczyń krwionośnych mózgu z zastosowaniem innowacyjnej metody polegającej na wizualizacji przepływu krwi w naczyniach krwionośnych z zastosowaniem kontrastu fluoresceinowego oraz obrazowania Leica FL560.

Jak przypomina szpital, leczenie tętniaków mózgu polega na jego wyłączeniu z krążenia w układzie naczyniowym. Stosuje się dwie metody: klasyczną metodę neurochirurgicznego klipsowania (zastosowaną w opisywanym przypadku) lub metodę wewnątrznaczyniową tzw. embolizację. Wybór metody leczenia jest uzależniony od sytuacji klinicznej, w której analizuje się wiele czynników takich jak m.in. położenie tętniaka, jego wielkość, kształt, szerokość szyi i przyległych naczyń oraz określa końcowo ryzyko zabiegowe.

Głównymi wyzwaniami podczas klipsowania tętniaka, oprócz założenia klipsa w taki sposób aby nie doszło do pęknięcia ściany naczynia, jest jego właściwe usytuowanie. Ważne jest aby klips wyłączył cały tętniak z krążenia ale jednocześnie nie ograniczył przepływu krwi w naczyniu. W przypadku niecałkowitego zamknięcią tętniaka może dojść do wznowy i konieczności kolejnej operacji, natomiast umieszczenie klipsa zbyt głęboko może doprowadzić do zwężenia naczynia, które może powodować niedokrwienie części mózgu, która jest zaopatrywana w krew za jego pośrednictwem. Obie sytuacje są bardzo niekorzystne dlatego ważna jest możliwość weryfikacji umiejscowienia klipsa jeszcze w trakcie operacji.

Na pomoc chirurgom przychodzą w tej sytuacji nowe technologie medyczne. Zastosowanie obrazowania fluorescencyjnego umożliwia chirurgom obserwację przepływu krwi przez ścianę naczynia w celu stwierdzenia czy do wnętrza tętniaka nie napływa świeża krew oraz czy przepływ w zdrowym naczyniu nie jest ograniczony. W tym celu podaje się dożylnie kontrast fluoresceinowy, który jest widoczny wyłącznie pod mikroskopem wyposażonym w specjalne filtry do jego obserwacji. Chirurg ma wówczas pewność że klips został umiejscowiony prawidłowo.

„Dotychczas w naszej klinice prowadziliśmy weryfikację prawidłowości umiejscowienia klipsa przy użyciu sondy Dopplerowskiej, jednak jest ona mało skuteczna przy cienkich naczyniach” mówi prof. dr hab. n. med. Marek Harat Kierownik Kliniki Neurochirurgii 10 WSzKzP SP ZOZ. Zastosowana po raz pierwszy w Polsce weryfikacja przy użyciu fluoresceiny oraz obrazowania z zastosowaniem mikroskopu Leica wyposażonego w odpowiednie filtry i moduły fluorescencyjne daje większe możliwości ponieważ można ocenić przepływ we wszystkich okolicznych naczyniach bez względu na ich wielkość.


Źródło: 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy