Lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi. Chłopiec nie widział od urodzenia.

- Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przyczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu - mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca.

Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych obuocznie niewidzących to zabiegi bardzo rzadkie. - Rocznie z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje dzieci w kraju - dodaje lekarz. - Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.

- Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia i dziś, kiedy właśnie dzięki naszym medykom w pełni odzyskał wzrok, to kolejnym, chyba jak najbardziej właściwym życzeniem będzie, by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory. Sukces tej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu. Tylko w ten sposób możemy pomóc kolejnym pacjentom, którzy chcą wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby tak się stało - mówi Jakby Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

- Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego - mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego. - Dzięki wsparciu Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów. A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci.


Źródło: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach