Kolejne przeszczepienia nerek – zakończone sukcesem – udało się przeprowadzić zespołowi Kliniki Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. „Nowe życie” otrzymało troje pacjentów.

Profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ podkreśla, że transplantacje były możliwe dzięki temu, że pod koniec lipca w szpitalu doszło do donacji narządów od dwójki dawców. Pobrane wówczas nerki przeszczepiono kobiecie i dwóm mężczyznom. Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, wszystkie osoby są w dobrym stanie. Szpital opuścił już jeden z mężczyzn i kobieta, a trzeci pacjent będzie mógł zakończyć hospitalizację za kilka dni.

Nerkę otrzymała m.in. 66 – letnia Pani Bogumiła, która opowiada o tym, że dzięki przeszczepieniu, będzie mogła wrócić do swojej pasji, jaką jest zwiedzanie świata. Nie mogła tego robić, w czasie dializ, którym podporządkowane były zupełnie trzy dni w tygodniu.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dr n. med. Jacek Bicki, transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej w WSzZ podkreśla, ogromne zaangażowanie w proces rozpoznania śmierci mózgu, a następnie w pobrania narządów, dużej grupy osób: koordynatorów transplantacyjnych, neurochirurgów, lekarzy anestezjologów, pielęgniarek, pracowników laboratorium w szpitalu.

– Dzięki temu, że pod koniec lipca przeprowadzono dwie donacje, udało się przeszczepić nerki kolejnym chorym, narządy podjęły funkcję, dzięki czemu pacjenci mogą się uwolnić od dializ i wrócić do normalnego życia – mówi dr Bicki.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach