Kobiety w ciąży z cukrzycą typu 1 są narażone na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Ryzyko wzrasta wraz ze wzrostem poziomu cukru we krwi, jednak kobiety, które utrzymują zalecane poziomy glukozy, również objęte są tym ryzykiem. Takie są wyniki badań naukowców z Karolinska Institutet i Sahlgrenska Academy w Szwecji, opublikowanych w Annals of Internal Medicine.

W poprzednim badaniu opublikowanym w The BMJ grupa badawcza wykazała, że kobiety w ciąży z cukrzycą typu 1 są narażone na zwiększone ryzyko posiadania dzieci z wadami serca. Obecnie opublikowano nowe badanie, które pokazuje w jaki sposób kobiety z cukrzycą typu 1 mają zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu.

„Wysoki długoterminowy poziom cukru we krwi, który odzwierciedla tzw. HbA1c, w czasie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań, w tym przedwczesnego porodu. Ryzyko jest najwyższe wśród osób z poziomem HbA1c powyżej 8–9%, ale nawet te kobiety, które utrzymują prawidłowy poziom HbA1c są narażone na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu ”, wyjaśniają naukowcy.

Badanie obejmowało połączenie szwedzkiego medycznego rejestru urodzeń (MFR) ze szwedzkim krajowym rejestrem cukrzycy (NDR) na lata 2003–2014. Naukowcy zidentyfikowali 2 474 niemowląt urodzonych przez kobiety, u których odnotowano poziom glikozylowanej hemoglobiny (HbA1c) w czasie ciąży. Porównano je z 1,16 mln niemowlętami urodzonymi przez kobiety bez cukrzycy.

Około 22 procent niemowląt urodzonych przez kobiety z cukrzycą typu 1 urodziło się przedwcześnie, co można porównać do mniej niż pięciu procent niemowląt urodzonych przez kobiety bez cukrzycy typu 1. Badanie wykazało, że 37% kobiet z cukrzycą typu 1 i poziomem HbA1c powyżej 9 procent doświadczyło przedwczesnego porodu. Jednak 13% ciężarnych przestrzegających obecnych zaleceń dotyczących poziomu glukozy we krwi urodziło zbyt wcześnie.

„Jest to pierwsze wystarczająco duże badanie, aby wykazać wyraźny związek między różnymi poziomami HbA1c a porodem przedwczesnym. Nasze badanie przeprowadzono na szczeblu krajowym, co daje wynik, który można zastosować u przeciętnej kobiety z cukrzycą typu 1” - mówi Jonas F. Ludvigsson.

Badanie wykazało również zwiększone ryzyko hipertrofii noworodków, co może skutkować zwiększoną częstością urazów noworodków podczas porodu, zwiększone ryzyko hipoglikemii, problemów z oddychaniem noworodka oraz zamartwicą płodu. Odnotowano także wyższe wskaźniki śmiertelności noworodków wśród tych narażony na wysoki poziom glukozy we krwi podczas ciąży. Ponadto ryzyko urodzenia martwego dziecka było ściśle związane z poziomem HbA1c u kobiet w ciąży z cukrzycą typu 1.

„Teraz chcemy zbadać długoterminowe skutki zdrowotne u tych dzieci”, mówi główny autor badania Jonas F. Ludvigsson.

Źródło: sciencedaily.com