Po raz dwunasty w tym roku wojskowi lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach realizowali lot w ramach Akcji Serce. Był to jednocześnie 13. w tym roku takie zadanie lotników 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Przygotowania do wykonania zadania lotniczego zaczęły się wieczorem poprzedniego dnia. Służby dyżurne 8. BLTr otrzymały zapytanie o możliwość odbycia lotu dla ratowania ludzkiego życia.

Samolot transportowy CASA C-295M o nr. 012 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, przygotowany przez personel techniczny, wystartował po godzinie dziesiątej.

Załoga w składzie: d-ca kpt. Wojciech Ścieszka, II pilot por. Dawid Furman, technik chor. Andrzej Romaniuk oraz technik pokładowy sierż. Seweryn Leżański, wykonała lot na trasie Kraków - Warszawa - Gdańsk - Warszawa - Kraków. Realizacja zadania zakończyła się po godzinie 16.

W „Akcji Serce” żołnierze Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej wykonali już na rzecz klinik specjalizujących się w przeszczepach organów loty trwające łącznie kilka tysięcy godzin, ratując życie kilkuset ciężko chorym pacjentom.

Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy to kardiochirurg prof. Zbigniew Religa zwrócił się z wnioskiem do szefa Sztabu Generalnego WP o pomoc w dostarczeniu serca dla pacjenta, który czekał na transplantację w Zabrzu. Organ miał być pobrany od zmarłego w Szczecinie i tylko drogą lotniczą mógł być dostarczony na czas. Szef SGWP wydał Dowództwu Wojsk Lotniczych rozkaz umożliwiający transport organu z lotniska w Goleniowie do Katowic. Tak zaczęła się współpraca lotnictwa z Kliniką w Zabrzu, a następnie z Kliniką Kardiochirurgii w Krakowie. Trzy lata później podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych.


Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego