Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV (Human Papilloma Virus) nie jest jednoroczny i zgodnie z jego założeniami szczepienia będą nadal przeprowadzane u dzieci w grupach wiekowych 12 i 13 lat. Takie założenia programu obowiązują stale, do czasu kiedy nie zostaną zmienione. Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, to bardzo dobry krok w poszerzaniu świadomości na temat szczepień oraz w zwiększaniu wyszczepialności wśród młodych ludzi.

W Polsce ponad 3,8 tys. kobiet walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa z nich przegrywa walkę z tą chorobą. Eksperci przypominają jednak, że wirus HPV, to nie tylko rak szyjki macicy. Ten wirus jest odpowiedzialny również za nowotwory regionu głowy i szyi, raka odbytu, raka prącia oraz bardzo uciążliwe kłykciny kończyste – dlatego szczepienie chłopców jest równie ważne.

Szczepienia przeciwko HPV są zarejestrowane dla wszystkich osób od 9 roku życia bez górnej granicy wieku. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

W 2023 roku ze szczepień mogły skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r., z kolei w 2024 roku, program obejmuje roczniki 2011 oraz 2012.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach, a odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Obecnie mogą się już zapisywać dzieci z rocznika 2012!

„Aktualnie mamy dostępne dwie szczepionki przeciw HPV, które różnią się walentnością, dlatego też bardzo istotne jest wybieranie szczepionki o jak najszerszym zastosowaniu” – zaznacza prof. Antczak.

Zapisać dziecko na szczepienie można:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię 989 ( 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta

Źródło: Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych