Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie wzbogacił się o nowoczesny artroskop. Sprzęt przekazała Szpitalowi Fundacja Leczenia Urazów i Schorzeń Narządów Ruchu.

Koszt urządzenia wynosi 170 tys. zł. To kolejne urządzenie, które ufundowała Fundacja.

Artroskopia to zabieg chirurgiczny polegający na „zajrzeniu” do wnętrza stawu w celu zbadania i leczenia pojawiających się tam problemów. Najczęściej wykonuje się artroskopię kolana, ale można badać w ten sposób także staw barkowy, biodrowy, skokowy, nadgarstek, a nawet stawy palców. W przypadku zapalenia stawów, uszkodzenia chrząstki lub więzadeł albo bólu i osłabienia stawu artroskopia może być konieczna, aby sprawdzić, na czym polega problem.

Oddział Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, to 7 specjalistów, 12 rezydentów, 2 rehabilitantów i 24 osobowy zespół pielęgniarski. Rocznie w Oddziale hospitalizowanych jest ok. 1800 pacjentów i wykonuje się ok. 1400 zabiegów operacyjnych. Oddział pełni zabezpieczenie medyczne populacji ok. 360 tys. mieszkańców Krakowa i Małopolski oraz posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia uprawniającą do prowadzenia specjalizacji i staży w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.


Źródło: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie