8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie przetransportowała zespół transplantologów po trasie Kraków - Wrocław - Kraków.

Po wpłynięciu zarządzenia wykonania lotu o statusie „Hospital”, przeprowadzono niezbędne analizy i przygotowania, po których załoga samolotu wraz z zespołem lekarzy w sposób planowy i bez zakłóceń podjęła się wykonania zadania od, którego zależy ludzkie życie.

Samolot CASA C-295M wystartował po godzinie 7, a po wykonaniu zadania na macierzyste lotnisko powrócił po godzinie 12. Zadanie lotnicze zrealizowane zostało na rzecz Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Była to już 38 "Akcja Serce" zrealizowana przez 8. BLTr w tym roku. 25 tych szczególnych lotów wykonały załogi samolotów CASA C-295M i 13 M-28B/PT w wersji "glass cockpit".

Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy to kardiochirurg prof. Zbigniew Religa zwrócił się z wnioskiem do szefa Sztabu Generalnego WP o pomoc w dostarczeniu serca dla pacjenta, który czekał na transplantację w Zabrzu. Organ miał być pobrany od zmarłego w Szczecinie i tylko drogą lotniczą mógł być dostarczony na czas. Szef SGWP wydał Dowództwu Wojsk Lotniczych rozkaz umożliwiający transport organu z lotniska w Goleniowie do Katowic. Tak zaczęła się współpraca lotnictwa z Kliniką w Zabrzu, a następnie z Kliniką Kardiochirurgii w Krakowie. Trzy lata później podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych.


Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego