Z badania opublikowanego przez czasopismo naukowe "JAMA Ophthalmology" wynika, że pacjenci donieśli o poprawie w natężeniu objawów mętów ciała szklistego po terapii z użyciem lasera.

Męty w oku stają się powszechniejsze wraz z wiekiem i, chociaż w większości pacjenci są do nich przyzwyczajeni, wielu z nich stwierdza, że są one kłopotliwe i mogą pogorszać jakość wzroku. Dostępne są trzy opcje leczenia są dla pacjentów z mętami: edukacja pacjenta i obserwacja; chirurgia; i procedura laserowa- witreoliza laserem YAG, odnośnie której istnieje tylko ograniczona ilość opublikowanych badań, dotyczących jej skuteczności w leczeniu mętów ciała szklistego.

Chirag P. Shah i Jeffrey S. Heier, z Instytutu Konsultantów Okulistyki w Bostonie, metodą randomizacji wyznaczyli 52 pacjentów, u których przeprowadzono zabieg witreolizy laserowej YAG (n = 36) w jednej sesji albo procedurę z użyciem lasera bez znaczenia klinicznego, czyli placebo (grupa kontrolna; n = 16).

Sześć miesięcy po leczeniu, grupa YAG doniosła o znacząco większej poprawę w osobiście zgłaszanych objawach związanych z mętami (54 procent) w porównaniu z grupą kontrolną (9 procent). W sumie 19 pacjentów (53 procent) w grupie lasera YAG zgłosiła znaczącą albo zupełną poprawę objawów versus 0 osób w grupie kontrolnej. Kilka miar jakości życia też poprawiło się w porównaniu z osobami w grupie kontrolnej, w tym ogólna jakość wzroku i niezależność. Żadne różnice w efektach ubocznych między grupami nie zostały zidentyfikowane.

Ograniczeniem badania były mała wielkość próby i krótki okres kontrolny.

„Większe zaufanie do tych rezultatów może być- skutkiem większych i dłużej trwających badań, potwierdzających te wyniki", napisali na koniec autorzy omawianej pracy.

Źródło: medicalnewstoday.com