Zespół lekarzy Kliniki Chirurgii Szczękowo - Twarzowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie z powodzeniem przeprowadził u młodej pacjentki nowatorską operację rekonstrukcji ubytku poresekcyjnego skóry owłosionej głowy przy użyciu matrycy odtwarzającej skórę właściwą.

Jak poinformowano na stronie internetowej szpitala, dążenie do uzyskania radykalności podczas usuwania zmian nowotworowych wiąże się niejednokrotnie z powstaniem rozległych ubytków tkanek. W przypadku ich lokalizacji w miejscach eksponowanych, wiąże się ze znacznymi niekorzystnymi efektami estetycznymi (niejednokrotnie asymetrią, jak i przeszczepami skóry z innych części ciała pacjenta). Odtworzenie dużych braków skóry owłosionej głowy napotyka na wiele trudności. Płaty przemieszczane z sąsiedztwa wydają się najkorzystniejszym rozwiązaniem odtworzenia ubytków skóry owłosionej, przeszczepy pobrane z innych okolic ciała również mają swoje zalety, jednak oba rozwiązania pozostawiają niekorzystne blizny w miejscach dawczych.

Wspomnianą matrycę po raz pierwszy w lubelskiej klinice zastosowano u pacjentki, u której rozpoznano rozległą (5x5cm) zmianę nowotworową skóry owłosionej głowy. Lekarze obecnie oczekują na wygojenie się zaopatrzonego ubytku, spodziewając się dobrego efektu zastosowanej metody oraz przygotowują się do kolejnych etapów naprawczych. Pacjentka, która jako pierwsza przeszła ten zabieg, została już wypisana do domu, czuje się bardzo dobrze i jest zadowolona z wyników estetycznych zabiegu. Wkrótce kolejne takie operacje.

Materiał renomowanego amerykańskiego producenta, który opracował tę metodę, a na której wzoruje się obecnie wiele firm, udało się zamówić dzięki przychylności oraz zaangażowaniu Dyrekcji Szpitala.


Źródło: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie