4 listopada, w Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Bursztynowej w Lublinie, zespół pod kierownictwem pani Renaty Krzyżanowskiej, kierownika bloku operacyjnego Kliniki Okulistyki SPSK nr 1, rozpoczął badania przesiewowe dzieci uczęszczających do szkół biorących udział w Programie.

Badania w szkołach podstawowych w Lublinie, Świdniku, Bychawie, Jakubowicach Konińskich i Jastkowie będą realizowane pod kierunkiem prof. Roberta Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.

„Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i systemowi informatycznemu będziemy mogli sprawnie przeprowadzić badania przesiewowe w grupie nawet ponad tysiąca uczniów” – mówił w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim prof. Robert Rejdak. Cel jest jeden: wychwycić wśród uczniów klas 1-3 skalę krótkowzroczności, która staje się coraz większym problemem.

W trakcie trwania akcji planowana jest diagnostyka wad wzroku u 100 dzieci dziennie. Łącznie przebadanych zostanie prawie 1000 uczniów z klas 1 – 3 w szkołach podstawowych.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie