W niedzielę (10 marca), na organizowane przez samorząd Mazowsza bezpłatne, przesiewowe badania wzroku stawiło się kilkaset osób. Nadzór nad badaniami sprawuje zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie.

„Dobry wzrok Mazowszan” to program samorządu województwa skierowany do mieszkańców Mazowsza, którzy za darmo i bez skierowania mogą przebadać swój wzrok. Pilotażowe badania odbywają się w marcu w miastach północnego Mazowsza.

– Choroby wzroku to dziś ogromny problem cywilizacyjny i społeczny, który dotyka coraz więcej osób. Praca przy komputerze, coraz więcej czasu spędzanego przed ekranami smartfonów, telewizorów nie sprzyja naszym oczom. Również coraz częstsze choroby metaboliczne – otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także niewłaściwie odżywanie i brak ruchu sprawiają, że choroby oczu dotykają osoby w coraz młodszym wieku – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Ogromne zainteresowanie akcją profilaktyczną również w Płocku

Po pierwszych z cyklu – przesiewowych, bezpłatnych badaniach wzroku, które miały miejsce w minioną niedzielę w Żyrardowie, przyszła kolej na Płock. Także tu zainteresowanie badaniem wzroku było ogromne. W kolejkach ustawiło się kilkaset osób.

Badania wykonywane były z użyciem tonometru bezkontaktowego z pachymetrem, funduskamery, tomografu optycznego z zestawem komputerowym, autokeratorefraktometru oraz oftalmoskopu.

Nad prawidłowym przebiegiem badań czuwała wyspecjalizowana kadra medyczna Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

W ramach projektu „Dobry wzrok Mazowszan” w Płocku przebadano blisko 200 osób, wykonano ponad 800 badań.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Marszłakowskiego