Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł publicznie wzajemnie zaszczepili się w środę przeciwko grypie, by promować tę metodę profilaktyki chorób zakaźnych.

Stanisław Karczewski powiedział, że ubiegłoroczne szczepienie było skuteczne i uchroniło go przed grypą. Zachęcał wszystkich do promowania szczepień i zdrowego trybu życia. Podkreślił, że szczepienia są bezpieczne i potrzebne. Przyczyniły się do wyeliminowania wielu zakaźnych chorób m.in. gruźlicy, ospy, choroby Heinego-Medina, które zbierały śmiertelne żniwa wśród mieszkańców całego świata. Dziękował też politykom, którzy włączają się w propagowanie szczepień i zdrowego trybu życia.

Minister zdrowia podkreślił z kolei, że każda osoba, która nie szczepi swoich dzieci, musi mieć świadomość zagrożeń. "Każda osoba, która nie chce szczepić swoich dzieci, musi mieć świadomość, że naraża nie tylko swoje dziecko, ale także inne dzieci, które będą się stykać z ich dziećmi, a które z jakichś powodów nie mogły być zaszczepione” – mówił minister Radziwiłł.

Minister zaapelował również do wszystkich pracowników medycznych, by się zaszczepili. "Obowiązkiem wszystkich pracowników medycznych jest szczepić się przeciw grypie. Grypa zagraża nie tylko nam, ale też tym, którzy są w naszym otoczeniu, w szczególności naszym pacjentom" - podkreślił Radziwiłł. Dodał, że przeciwko grypie powinny być szczepione małe dzieci powyżej 6 miesiąca życia, kobiety planujące ciążę, a także wszyscy powyżej 65 roku życia.Zachęcał jednak wszystkich do szczepień. „Nie ma na świecie drugiej grupy tak dobrze przebadanych, jak szczepionki, leków. To szczepionki, stosowane u miliardów ludzi, w ciągu 100 lat dowiodły, że są skuteczne i są bezpieczne. Wielu z nas nie byłoby na świecie, gdyby nie szczepienia” – powiedział.


Źródło: Senat RP