Minister zdrowia Łukasz Szumowski odwiedził w czwartek (6 grudnia) Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie, gdzie z okazji Mikołajek przeczytał dzieciom bajkę „Pan Kuleczka”.

Mikołajkowe czytanie małym pacjentom szpitala zainaugurowało kampanię „Z książką zdrowiej!”. W ramach akcji do blisko 500 szpitali w całym kraju, w których funkcjonują oddziały dziecięce i onkologiczne, trafi ok. 50 tysięcy książek, m.in. powieści, bajki dla dzieci i kryminały.

„Czytanie dzieciom jest rozwijaniem ich wyobraźni, jest szansą na ich lepsze zdrowienie i lepsze życie. Wiemy, że elektroniczne gadżety nie służą maluchom. Lepiej czytać książki, dzięki temu dajemy im okazję do przeżycie dobrych i ciepłych historii.”– mówił podczas dzisiejszego spotkania profesor Łukasz Szumowski.

Porozumienie w ramach akcji „Z książką zdrowiej!”

17 października br. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano porozumienie o współpracy w celu realizacji projektu „Z książką zdrowiej!”. Umowę podpisali: wiceminister kultury Paweł Lewandowski, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski.

Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację kwotę 1 miliona złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Za przygotowanie założeń odpowiedzialni byli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z kolei za realizację projektu odpowiada Państwowy Instytut Wydawniczy.

Głównym celem jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Akcja zapewni dostęp do najnowszej i szerokiej oferty polskich wydawców wszystkim pacjentom, zwłaszcza tym przebywającym na oddziałach dziecięcych i onkologicznych. Możliwość zaspokajania potrzeb kulturalnych wspiera psychologiczny aspekt leczenia, a w przypadku najmłodszych pacjentów dodatkowo pomoże w kształtowaniu dobrych nawyków czytelniczych.

Książki trafią do szpitali do końca tego roku. Akcja czytania małym pacjentom będzie kontynuowana. Kolejni wiceministrowie zdrowia będą odwiedzać szpitale w różnych częściach Polski.

"Cieszymy się, że pacjenci sięgają po książkę. Nic nie wspiera procesu leczenia lepiej niż dobra książka i pozytywne nastawienie" – podkreślał minister Łukasz Szumowski.

Mikołajkowe czytanie w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej zakończyło się wspólnym koncertowaniem.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia