Bakterie w jelitach mogą odgrywać ważną rolę w określaniu, czy u pacjenta będzie rozwijać się postać wysiękowa zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD), prowadząca do ślepoty.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem(AMD) jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty w krajach uprzemysłowionych, dotyka ponad 10 milionów osób w Ameryce Północnej. W badaniu przeprowadzonym przez dr Przemyslawa (Mike'a) Sapiehę, pracownika naukowego Hôpital Maisonneuve-Rosemont (CIUSSS de l'Est de l'Île-de Montréal) oraz profesora na Uniwersytecie w Montrealu, opublikowanym w „EMBO Molecular Medicine", odkryli, że bakterie w jelitach mogą odgrywać ważną rolę w określaniu, czy będzie u danego pacjenta rozwijać się wysiękowa postać AMD, prowadząca do ślepoty.

AMD charakteryzuje się podwyższonym stopniem odpowiedzi immunologicznej, sporymi złożami resztek tłuszczu w tylnej części oka zwanych miękkimi druzami (wczesne AMD) oraz zniszczeniem komórek nerwowych i wzrostem nowych naczyń krwionośnych u chorych (w wysiękowej postaci AMD, późnej formie). Chociaż stanowi zaledwie około 10% przypadków AMD, mokre AMD jest główną formą, która prowadzi do ślepoty. Obecne sposoby leczenia, stają się mniej efektywne w czasie. Dlatego ważne jest, aby znaleźć nowe sposoby, aby zapobiec wystąpieniu tej wyniszczającej choroby.

Choć wiele badań nad genetyką AMD zidentyfikowało kilka genów predysponujących do AMD, nie ma jednego genu, który może odpowiadać za rozwój choroby. Dane epidemiologiczne wskazują, że u mężczyzn, ogólna otyłość brzuszna jest drugim najważniejszym środowiskowym czynnikiem ryzyka, po paleniu, prowadzącym do progresji do późnego stadium AMD, będącego przyczyną ślepoty. Do tej pory, mechanizmy podkreślenia tej obserwacji pozostawały źle zdefiniowane. Elisabeth Andriessen, doktorantka w laboratorium profesora Sapiehy uznała, że zmiany we florze bakteryjnej jelit, takie jak te wywołane przez dietę bogatą w tłuszcze, mogą powodować długo utrzymujące się łagodne zapalenie w całym organizmie, a ostatecznie promować postęp takich chorób jak wysiękowa postać AMD. Wśród serii eksperymentów prowadzonych w ramach tego badania, grupa przeprowadzała transfery kału od myszy otrzymujących dietę z normalną zawartością tłuszczu, w porównaniu do myszy otrzymujących wysokie zawartości tłuszczu w diecie i stwierdzili oni znaczące zmniejszenie występowania wysiękowej postaci AMD.

„Nasze badania sugerują, że dieta bogata w tłuszcz zmienia mikrobiom jelit w sposób pogarszający stan w postaci wysiękowej AMD, choroby naczyń starzejącego się oka. Wpływanie na rodzaj drobnoustrojów znajdujących się w jelitach poprzez dietę lub w inny sposób może zatem wpływać na ryzyko zachorowania na AMD i progresję tej choroby, prowadzącej do ślepoty", mówi dr Sapieha.

Źródło: sciencedaily.com