Badania przeprowadzone przez Oregon State University College of Pharmacy sugerują, że szczepionka stymulująca produkcję białka krytycznego dla sieci antyoksydantów skóry może pomóc wzmocnić obronę przed rakiem skóry.

„Promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do wystąpienia stresu oksydacyjnego, co zwiększa ryzyko raka skóry, takiego jak czerniak”- wyjaśnia Arup Indra, profesor nauk farmaceutycznych w OSU i kierownik badania.

Szczepionka informacyjnego RNA, taka jak szczepionki Moderna i Pfizer przeciwko COVID-19, która promuje produkcję białka TR1 w komórkach skóry, może zmniejszyć ryzyko nowotworów wywołanych promieniowaniem UV i innych problemów skórnych. Wyniki badań, w których Arup i współpracownicy wykorzystali model mysi do zbadania roli TR1 w zdrowiu i stabilności komórek skóry, zostały opublikowane w Journal of Investigative Dermatology.

Według Centers for Disease Control and Prevention rak skóry jest najczęstszym nowotworem w Stanach Zjednoczonych. Czerniak, najbardziej śmiertelny rodzaj raka skóry, jest formą, w której w komórkach skóry tworzą się złośliwe komórki zwane melanocytami.

Według CDC większość przypadków raka skóry jest związana z ekspozycją na promieniowanie UV. Ludzie opalają się w wyniku przebywania na słońcu lub w solarium, ponieważ wytwarzanie melaniny jest sposobem, w jaki organizm stara się chronić skórę przed poparzeniem.

„Pomimo wysiłków mających na celu poprawę świadomości społecznej na temat objawów ostrzegawczych czerniaka i niebezpieczeństw związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, częstość występowania czerniaka stale rośnie” – powiedział Indra. „Przez ponad 40 lat naukowcy przyglądali się przeciwutleniaczom w diecie jako możliwym źródle niedrogich środków niskiego ryzyka w profilaktyce raka, ale nie zawsze sprawdzały się one dobrze w badaniach klinicznych, a w niektórych przypadkach były wręcz szkodliwe. Dlatego też należy interweniować za pomocą nowych środków chemoprewencji, takich jak szczepionka mRNA”.

TR1 jest skrótem od reduktazy tioredoksyny 1. Reduktaza odnosi się do enzymu promującego reakcję redukcji, w której indywiduum chemiczne zdobywa elektrony, zwykle jako część reakcji „redoks”, w której inna forma ulega utlenieniu lub utracie elektronów.

TR1 jest kluczowym składnikiem systemu antyoksydacyjnego melanocytów. Przeciwutleniacze zapewniają ochronę przed reaktywnymi formami tlenu (RFT), które „polują” na elektrony z cząsteczek w komórkach i mogą uszkodzić DNA.

Melanocyty są w pewnym sensie atakowane przez RFT nie tylko przez słońce, ale także dlatego, że proces wytwarzania pigmentu, melanogeneza, powoduje również produkcję tych form tlenu. Katalizując transfer elektronów, przeciwutleniacze działają jak wyłącznik dla reakcji łańcuchowej wpływającej na wiele cząsteczek w melanocytach i innych komórkach, zapobiegając w ten sposób utlenianiu.

Szczepionki na bazie mRNA działają poprzez instruowanie komórek, aby wytworzyły określone białko. W przypadku szczepionek na koronawirusa jest to nieszkodliwy fragment białka kolczastego wirusa, który wyzwala odpowiedź immunologiczną. W przypadku proponowanej szczepionki na czerniaka byłby to TR1.

„Po wchłonięciu mRNA do komórki i uruchomieniu maszynerii komórki, komórka powinna mieć wysoki poziom antyoksydantów i być w stanie poradzić sobie ze stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami DNA wynikającymi z promieniowania ultrafioletowego” – powiedział Indra. „Ludzie ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry, na przykład ci, którzy pracują na zewnątrz, będąc narażonym na działanie promieni słonecznych, mogą być szczepieni raz w roku”.

Szczepionka tylko dla TR1, bez innych przeciwutleniaczy, może być wystarczająca, ponieważ naukowcy zaobserwowali zwiększony stres oksydacyjny i uszkodzenia DNA bez TR1, pomimo obecności innych białek przeciwutleniających. Jednak możliwe jest, że niektóre inne przeciwutleniacze, takie jak peroksydaza glutationowa i dysmutaza ponadtlenkowa, mogą być również ważne.

„Wszystko musi zostać przetestowane i zweryfikowane w modelach przedklinicznych” – powiedział. „Musimy wygenerować szczepionkę mRNA, dostarczyć ją lokalnie lub systematycznie, a następnie monitorować, w jaki sposób wzmacnia obronę organizmu. Oczywiście jesteśmy na szczycie góry lodowej, ale możliwości zapobiegania różnym rodzajom progresji choroby, w tym raka, są ekscytujące."

Źródło: sciencedaily.com