Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej poinformowała, że na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przewidziano w budżecie państwa 500 mln zł.

- Mamy ustawę o in vitro podpisaną przez Prezydenta RP i mamy pieniądze. We wtorek (19 grudnia) Rada Ministrów przyjęła budżet. W rezerwie celowej przewidziane jest 500 mln zł na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego - powiedziała Izabela Leszczyna.

Minister poinformowała, że został złożony wniosek do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o wycenę procedury.

- Powołujemy zespół ekspertów złożony z lekarzy i bioetyków, który opracuje program. Chcemy, żeby program ruszył od 1 czerwca 2024 r. - wyjaśniła minister.

- Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszy prezent na Dzień Dziecka. Będziemy liczyć te ciąże, a później urodzone dzieci. 1 czerwca w wielu polskich rodzinach rozpocznie się bardzo szczęśliwy czas – podkreśliła Małgorzata Rozenek-Majdan reprezentująca środowiska związane z ustawą.

Posłanka Agnieszka Pomaska przypomniała, jak dużo czasu kobiety poświęciły na zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy #TakDlaInVitro.

- Pół miliona Polek i Polaków podpisało się pod tym projektem. Nie ma on barw politycznych. Czekają na niego Ci, którzy mają problemy z płodnością, jak też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko – wskazała.

Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska podkreśliła, że rodzicielstwo nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Często droga do upragnionego macierzyństwa jest długa i kosztowna. A in vitro to nadzieja i szczęście.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia