Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie planuje wprowadzenia zakazu sprzedaży pigułek ellaOne. Mają być one jednak ponownie sprzedawane tylko na receptę.

W wydanym komunikacie resort informuje, że przygotowany projekt, ma na celu doregulowanie dostępu do leków z grupy ATC G03A – hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego.

Zmiany zostaną wprowadzone w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.). W ich efekcie tabletki ellaOne będą wydawane tylko na receptę.

Komunikat ministerstwa ukazał się w związku z artykułem pt. „To dorośli kupują tabletki ellaOne” opublikowanym w Rzeczpospolitej. Dziennik informował w nim, że Polska może stać się drugim po Węgrzech krajem Europy, w którym pigułka ellaOne zostanie całkowicie zakazana.

Z badania zrealizowanego wśród farmaceutów przez Millward Brown we współpracy z Koalicją Mam Prawo wynika, że w Polsce największą grupę klientów aptek decydujących się na zakup ellaOne, stanowią osoby w wieku 25-30 lat (45%). Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się klienci w wieku 18-24 lata (21%) oraz 31-35 lat (18%). Osoby w wieku poniżej 18 lat stanowią niespełna 2% kupujących.