4 stycznia odbył się briefing rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia na temat bieżących spraw w ochronie zdrowia. Rzecznik mówił m.in. o dostępność do szczepionek przeciw COVID-19 oraz terapii dla pacjentów w spektrum autyzmu

Dostępność do szczepionek przeciw COVID-19

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Damian Kuraś podczas briefingu prasowego poinformował, że dzięki staraniom Pani Ministry Izabeli Leszczyny Polska ma dodatkowych 200 tys. szczepionek. Podkreślił, że obecnie jest 80 tys. wolnych terminów, warto więc udać się do punktu szczepień.

„Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych właśnie dostarcza kolejne 202 tys. do placówek POZ, aptek, szpitali i Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory dostarczono prawie 600 tys. szczepionek, dzięki czemu zaszczepiło się już ponad 360 tys. osób. Cieszy fakt, że ze szczepień korzystają głównie osoby 60+” - powiedział.

Terapia dla pacjentów w spektrum autyzmu

Rzecznik prasowy przekazał również wiadomość dla osób w spektrum autyzmu i ich bliskich.

„Pani Ministra Izabela Leszczyna zdecydowała, że dostępność do terapii będzie utrzymana na poziomie z 2023 roku. Jeszcze dziś NFZ poinformuje placówki medyczne, że nie wejdzie w życie zarządzenie, które mogło ograniczyć dostępność w terapii. Z kolei Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ponownie ustali wycenę terapii” - poinformował Damian Kuraś.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia