Rak jajnika to śmiertelna choroba, która jest trudna do wykrycia w swoich wczesnych stadiach, zanim guz znacząco urośnie i zacznie dawać przerzuty – u ponad 75% kobiet diagnozowanych pod kątem raka jajnika guz jest rozsiany, przez co odsetek pięcioletniego przeżycia wynosi około 30%.


Wiele badań wykazało, że zbyt wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) jest związany z dużym ryzykiem raka jajnika oraz z krótszym czasem przeżycia. Badacze z Uniwersytetu Notre Dame i ich współpracownicy z Harper Cancer Research Institute (HCRI) zwrócili uwagę na istotny związek pomiędzy rakiem jajnika a otyłością, skupiając się w szczególności na tym jak otyłość przyczynia się do rozwoju przerzutów raka jajnika.


Operacyjne usunięcie przerzutów raka jajnika jest sporym wyzwaniem, gdyż guz rozsiewa się w jamie brzusznej w postaci wszczepów w otrzewnej. Grupa naukowców przeprowadziła złożone badania na hodowli komórkowej, przeszczepach tkanek i mysich modelach do oceny adhezji komórek raka do komórek wyściełających jamę brzuszną – tzw. komórek mezotelialnych.


"W badaniach na modelach trójwymiarowych okazało się, że tłuszcz kumuluje się w komórkach mezotelium powodując ich rozrost, co zwiększa zdolność komórek rakowych do wiązania się z nimi. Aby zbadać tę zależność, stosowaliśmy na mysich modelach dietę powodująca otyłość, w której myszy były karmione wysokotłuszczową karmą, gdzie 40% stanowił tłuszcz, a następnie porównywaliśmy je do myszy karmionych mieszankami standardowymi. Kiedy zauważono istotne różnice w masie ciała myszy w obu podgrupach wstrzykiwano komórki raka jajnika oznakowane barwnikiem fluorescencyjnym, a następnie monitorowano sposób w jaki komórki nowotworu wszczepiają się w jamę brzuszna za pomocą obrazowania in vivo. Następnie poszczególne narządy pobierano z organizmu myszy i badano pod kątem obecności i wielkości guza.”


Badacze mają nadzieję, że następne badania w tym kierunku doprowadzą do nowych odkryć w dietetyce i terapii, które spowolnią lub zahamują rozprzestrzenianie się przerzutów, a tym samym wpłyną na długoterminowe przeżycie kobiet z rakiem jajnika.


„Nasze obecne wyniki są pomocne w zrozumieniu mechanizmów, dzięki którym otyłość wpływa na rozprzestrzenianie się przerzutów. Na przykład sprawdziliśmy, że wzrost raka jajnika u otyłych myszy stymuluje syntezę lipidów i ich transport, przez co są bardziej skłonne do przyswajania i wykorzystywania energii z tłuszczu. Musimy jeszcze tylko określić miejsce do ingerencji w ten proces.”


Więcej na: news-medical.net