Coraz więcej nastolatków boryka się z nadciśnieniem tętniczym - występuje ono u 4 proc. dzieci i nawet 10 proc. nastolatków. Do leków, które można zastosować u nastolatków, należą beta-adrenolityki. Naukowcy zbadają skuteczność leku - informuje Agencja Badań Medycznych.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży może mieć charakter pierwotny (samoistny), jednak znacznie częściej niż w populacji ludzi dorosłych występuje w wyniku innych chorób.

Wśród wtórnych przyczyn nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży dominują choroby miąższu i naczyń nerek. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in. choroby tarczycy. Nadciśnienie samoistne częściej występuje u dzieci obciążonych nadciśnieniem w rodzinie oraz u dzieci z nadwagą lub otyłością.

Nieleczone lub nieskutecznie leczone nadciśnienie może powodować wiele groźnych chorób, a nawet śmierć z przyczyn sercowo-naczyniowych później w wieku dorosłym.

Według rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego do leków, które można zastosować u nastolatków, należą beta-adrenolityki. Istnieje bardzo wiele czynników mocno wskazujących na skuteczność tych leków, mimo możliwych działań niepożądanych.

Nebiwolol jest nowoczesnym lekiem o złożonym mechanizmie działania. Projekt ESONIA Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to wieloośrodkowe niekomercyjne badanie kliniczne mające na celu wykazanie, że nebiwolol jest skuteczny w leczeniu nadciśnienia tętniczego u nastolatków przy zminimalizowanych efektach ubocznych.

Do badania zostaną włączeni nastolatkowie w wieku od 12 do 17 lat z nadciśnieniem tętniczym. W pierwszym etapie pacjent nie otrzymuje jeszcze badanego leku, w etapie drugim jest losowo przydzielany do grupy otrzymującej lek lub do grupy otrzymującej placebo („pustą” tabletkę), w trzecim, najdłuższym etapie, wszyscy pacjenci otrzymują lek badany. Na zakończenie każdego etapu wykonywane są badania oceniające stan układ krążenia oraz profil metaboliczny uczestnika

Badanie jest finansowane ze środków Agencji Badań Medycznych.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Agata Zbieg