Naukowcy z MIT, Massachusetts General Hospital oraz laboratoriów Living Proof i Olivo Labs odkryli zupełnie nowy polimer o nazwie XPL, określany mianem drugiej skóry. Chroni on i naciąga skórę oraz wygładza zmarszczki, a w przyszłości może być wykorzystywany do dostarczania leków oraz leczenia chorób skóry.

Nowy materiał oparty jest na polisiloksanie, co daje mu odpowiednią elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie, przyczepność oraz kurczliwość. Podczas testów na ludziach stwierdzono, że materiał zmniejsza worki pod oczami i poprawia nawodnienie. Skóra na której się on znajduje jest bardziej elastyczna i szybciej wraca do pierwotnego kształtu niż skóra bez wspomnianego materiału.

- To niewidoczna warstwa, która zapewnia ochronę, poprawia wygląd skóry i może potencjalnie służyć do dostarczania leków w miejscu, które ma być leczone. To trzy czynniki czyniące zeń idealny środek do używania na ludziach - powiedział profesor Daniel Anderson z MIT.

Naukowcy stworzyli już firmę, która ma skomercjalizować gotowy produkt, jednak konieczne są dalsze badania, miedzy innymi dotyczące bezpieczeństwa.


Więcej: eurekalert.org

Fot. Melanie Gonick/MIT