Chociaż choroba afektywna dwubiegunowa jest jednym z najczęściej badanych zaburzeń psychicznych (Grecy opisali objawy choroby już w pierwszym wieku) okazuje się, że naukowcy przeoczyli ważną część mózgu odpowiadającą za jej występowanie.


Naukowcy z Florydy z The Scripps Research Institute (TSRI) wykazali po raz pierwszy, że zespoły genów w obrębie prążkowia - części mózgu, która koordynuje wiele podstawowych aspektów naszego zachowania, takie jak napęd do działania, planowanie obowiązków, motywację i układ nagrody, mogą być głęboko zaangażowane w chorobę. Większość współczesnych badań nad chorobą dwubiegunową koncentruje się na korze mózgowej, największej części mózgu ludzi związaną z wyższym poziomem myślenia i działania. Jest to pierwsze prawdziwe badanie ekspresji genów w prążkowiu pod kątem choroby afektywnej dwubiegunowej. Badanie, opublikowane niedawno online w czasopiśmie Molecular Psychiatry wskazuje również kilka ścieżek potencjalnego leczenia.


Choroba afektywna dwubiegunowa jest chorobą psychiczną, która dotyka około 2,6 % populacji amerykańskich dorosłych, czyli około 5,7 miliona Amerykanów, z czego spora większość tych przypadków zaklasyfikowana jest jako ciężka. Choroba występuje rodzinnie - ponad dwie trzecie osób z chorobą afektywną dwubiegunową ma co najmniej jednego bliskiego krewnego z chorobą lub z ciężką depresją.


W nowym badaniu analizowano 35 próbek tkanek mózgu osób z chorobą dwubiegunową i osób zdrowych, z grupy kontrolnej. Liczba genów ulegających zróżnicowanej ekspresji w próbkach tkanek okazała się być zaskakująco mała - było ich tylko po 14 w każdej grupie. Jednakże analiza ekspresji genów wykazała dwa sposoby połączeń genów, które są szczególnie podatne na zmiany genetyczne związane z chorobą dwubiegunową, co może odgrywać przyczynową rolę w tym zaburzeniu. Jeden z tych rodzajów ekspresji jest szczególnie istotny i wysoce specyficzny dla prążkowia.


"Stwierdzenie związku pomiędzy chorobą dwubiegunową i prążkowiem na poziomie molekularnym uzupełniają badania, które implikuje jeden region mózgu na poziomie anatomicznym i w funkcjonalnych badaniach obrazowych. Wykazuje on zmienną aktywność w prążkowiu u pacjentów dwubiegunowych w trakcie zadań angażujących obszary mózgu z zakresu układu nagrody i ryzyka ". Analiza reakcji w ryzykownych sytuacjach jest bardzo ważna, ponieważ pacjenci dwubiegunowi mogą działać bardzo impulsywnie i angażować się w działalność wysokiego ryzyka w okresach manii. Oprócz tego znaleziono zmiany w genach związanych z układem immunologicznym, odpowiedzią zapalną organizmu i metabolizmem energetycznym komórek.


„Nie wiemy, czy zmiany te są przyczyną choroby czy skutkiem. W każdym razie dostarczają nam dodatkowych markerów genetycznych w chorobie afektywnej dwubiegunowej, które mogą potencjalnie prowadzić do przyszłego rozwoju diagnostyki lub terapii”.


Więcej: news-medical.net