Nowa metoda obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego w celu poszukiwania wczesnych zmian w stwardnieniu rozsianym został pomyślnie przetestowany przez badaczy z University of Nottingham i Nottingham University Hospitals.

Stwardnienie rozsiane (ang. multiple sclerosis, MS) jest schorzeniem demielinizacyjnym, ze wskaźnikiem chorobowości wynoszącym w Polce około 45 do 92/100 000. „W części środkowej wielu ognisk demielinizacyjnych w MS spotyka sie naczynia żylne, dlatego wydaje się prawdopodobne, że demielinizacja przybiera początkowo charakter kołnierza wokół naczyń, rozszerzając się promienisto w sposób ciągły lub epizodyczny.”[1]

Ostatnio zespół badaczy z Nottingham opisał sposób wykorzystania w praktyce klinicznej MRI do odróżnienia zmian w przebiegu MS od innych zmian w istocie białej. Wykorzystano skaner MRI do wykonania specjalnego typu obrazowania w sekwencjach T2-zależnych, który jest w stanie ujawnić zmiany w istocie białej mózgu skupione wokół naczyń żylnych, charakterystycznych dla MS.

„Wiedzieliśmy, że rozszerzone badanie MRI może wykryć część zmian w istocie białej mózgu wokół naczyń żylnych, jednak tak dokładne skanery często nie są dostępne klinicznie. Dlatego chcieliśmy się dowiedzieć, czy pojedynczy skan mózgu wykonany przez typowy sprzęt znajdujący się w szpitalu także może być skuteczny w różnicowaniu pacjentów z MS od pacjentów ze zmianami w mózgu innymi niż w MS. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wyniki naszej pracy mogą przyczynić się do uzupełnienia istniejących metod diagnostycznych” twierdzą badacze.

W badaniu udział wzięło 40 ochotników. Początkowo przeprowadzono skanowanie MRI w grupie testowej złożonej z 10 pacjentów z MS oraz 10 pacjentów ze zmianami w istocie białej mózgu innymi niż w MS. Następnie analizowano zdjęcia mózgu nie znając danych pacjentów, a więc oceniający nie wiedział, do której grupy należą. Takie same zasady diagnostyczne zastosowano w 20-osobowej grupie badawczej (13 pacjentów z MS i 7 pacjentów z innymi zmianami).

W grupie testowej u wszystkich pacjentów z MS stwierdzono obecność centralnych naczyń żylnych w >45% ognisk demielinizacji, a porównaniu do <45% u pozostałych pacjentów. Następnie, stosując te same zasady diagnostyczne w drugiej grupie badawczej, wszyscy pacjenci byli prawidłowo zdiagnozowani na tych z MS i bez MS w ciągu mniej niż dwóch minut skanowania.

Nowe badanie jest niezwykle istotne, ponieważ obecnie wśród pacjentów kierowanych do ośrodków leczenia MS, u mniej niż 50% pacjentów wstępna diagnoza MS zostaje potwierdzona w trakcie bardziej szczegółowych badań.

Więcej: sciencedaily.com / drmichalak.pl

[1] „Neurologia Kliniczna” pod red. Ignacego Walda i Anny Członkowskiej z roku 1987 (str 319)