Specjaliści z Oddziału Klinicznego Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Chirurgii Kręgosłupa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie jako pierwsi w Polsce wykonali nowatorską operację metodą OLIF.

59-letniej pacjentce cierpiącej na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, tzw. spondylozę ze skoliozą de novo usunęli najpierw dysk na szczycie deformacji skoliotycznej, a następnie na jego miejsce wprowadzili wykonany z tworzywa sztucznego bardzo duży implant o korekcyjnym kształcie wypełniony biomateriałem przyspieszającym kostnienie.

Dzięki temu kobieta, która na skutek deformacji kręgosłupa prawie nie mogła chodzić, w ciągu 1-2 dni po wykonanej operacji będzie w stanie normalnie się poruszać. Sam zabieg trwał około godziny.

Jak wyjaśnia dr n. med. Tomasz Niedźwiecki, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Chirurgii Kręgosłupa, który wraz z lek. med. Arturem Makowskim wykonywali zabieg, tak krótki czas pobytu w szpitalu umożliwiła innowacyjna metoda o nazwie OLIF (Obliq Lateral Interbody Fusion
- skośno-boczne międzytrzonowe usztywnienie).

OLIF to technika minimalnie inwazyjna, stosowana z dostępu skośnego przedniobocznego, która wymaga użycia wysokospecjalistycznego, rozbudowanego instrumentarium. Do wykonania zabiegu wystarcza nacięcie długości 4-5 cm na skórze pacjenta – wyjaśnia dr Niedźwiecki. – Przy użyciu starych technik leczenia takich schorzeń, operacja była znacznie cięższa dla pacjenta, należało używać śrub i prętów usztywniających kręgosłup w dużym zakresie.

Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie zanim wykonali pierwszy w Polsce zabieg nowatorską techniką, szkolili się w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii, a następnie uczestniczyli w kilku tego typu zabiegach w Kopenhadze.


Więcej: wss.olsztyn.pl