W Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach wykonano pierwszą w Łódzkiem operację przełyku, w której zamiast skalpela zastosowano gastroskop. To trzeci ośrodek w Polsce, który podjął takie wyzwanie.

Zabieg przeprowadził doktor Michał Spychalski, chirurg i kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. Tej innowacyjnej metody leczenia achalazji nauczył się w Japonii.

W 2009 roku w Japonii, która jest pionierem światowej endoskopii, profesor Haruhiro Inoue opracował metodę leczenia achalazji za pomocą gastroskopu.

– Zgłosił się do mnie młody mężczyzna z Warszawy. Tam bez skutku leczono go tabletkami, cierpiał i bardzo się męczył. W Internecie znalazł informacje o Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, którego jestem kierownikiem. Wspólnie zdecydowaliśmy się na tę nową metodę – opowiada doktor Spychalski. Brzeziński szpital słynie z nowoczesnego leczenia metodami endoskopowymi nowotworów żołądka i jelita grubego, teraz być może stanie się również ważnym ośrodkiem leczenia achalazji.

Zabieg, choć trwa raptem godzinę, nie jest prosty. Wymaga ogromnej precyzji, ponieważ endoskop wprowadza się do śródpiersia. Podczas operacji pacjent był w narkozie, ale zaraz po zabiegu został przewieziony na salę ogólną. Po trzech dniach hospitalizacji zostanie wypisany do domu.

Jak podkreśla w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach są planowane kolejne takie zabiegi, na które zgłaszają się pacjenci z całego kraju. Operacja jest w pełni refundowana przez NFZ.


Źródło: szpital-brzeziny.pl