Akademickie konsorcjum ECOTECH-COMPLEX z południowo-wschodniej Polski podpisało kontrakt z GE Healthcare na pierwszy w Polsce aparat do badań naukowych 7 Tesla MRI. Aparat ma pomóc polskim naukowcom badać choroby mózgu, stanowiące największe wyzwanie dla współczesnej medycyny i zaburzenia spowodowane chorobami nowotworowymi, zawałem, chorobami Alzheimera i Parkinsona, autyzmem, epilepsją czy urazami mózgu.

ECOTECH-COMPLEX to konsorcjum pięciu czołowych instytucji akademickich z południowo-wschodniej Polski: Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej pod przewodnictwem Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie.

20 listopada ogłoszono podpisanie kontraktu na dostarczenie pierwszego w Polsce aparatu do rezonansu magnetycznego GE 7.0T MRI do badań naukowych. Aparatura będzie zainstalowana w nowym centrum obrazowania ECOTECH-COMPLEX w Lublinie i przeznaczona do zastosowań badawczo-naukowych w zakresie niezwykle szczegółowych badań zaburzeń i chorób mózgu. Warty 10 mln  USD aparat, który ma zostać oddany do użytku w 2015 r., pomoże naukowcom z konsorcjum w studiowaniu tkanek i różnic anatomicznych mózgu. Bardzo wysokie pole magnetyczne rzędu 7 Tesli jest niemal pięciokrotnie mocniejsze od pola magnetycznego, które jest dostępne w większości współczesnych aparatów MRI i 140,000 razy mocniejsze od pola magnetycznego Ziemi. Aparat ma pomóc polskim naukowcom badać niektóre choroby mózgu, stanowiące największe wyzwanie dla współczesnej medycyny i zaburzenia spowodowane chorobami nowotworowymi, zawałem, chorobami Alzheimera i Parkinsona, autyzmem, epilepsją czy urazami mózgu.

Zaburzenia neurologiczne to problem, który dotyczy setek milionów ludzi na świecie. Ponad 50 milionów osób cierpi z powodu epilepsji. Z szacunków wynika, że na świecie żyje około 35.6 milionów ludzi dotkniętych demencją, a rocznie przybywa 7.7 milionów nowych przypadków tego schorzenia. Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji i może przyczyniać się do występowania od 6 do 70 proc. przypadków. Ponad 10 proc. ludzi na świecie cierpi na migrenę.

„Nowoczesna technologia zastosowana w urządzeniu GE Discovery MR 950 o mocy 7 Tesli pomoże nam w dogłębnym zrozumieniu najtrudniejszych chorób neurologicznych. Co więcej, Lublin będzie postrzegany jako innowacyjny ośrodek naukowo-badawczy, co pozwoli nam na podjęcie nowoczesnej tematyki we współpracy z jednostkami badawczymi oraz przedsiębiorcami na terenie całej Europy” – podsumował Andrzej Stępniewski, Dyrektor Zarządzający oraz Kierownik Projektu, konsorcjum ECOTECH-COMPLEX.

Przeznaczeniem 7.0T MRI jest wyłącznie zastosowanie badawczo-naukowe, aparat nie może być stosowany w celach medycznych, takich jak do zapobieganie, leczenie lub diagnozowanie choroby czy określanie stanu zdrowia.

Na świecie obecnie w użyciu jest 45 aparatów MRI odpowiadających rozmiarom człowieka, wytwarzających pole o mocy 7 lub więcej Tesli, przy czym 20 z nich zlokalizowanych jest w Europie.

Źródło: www.pulsmedycny.pl