161 ambulansów, 29 tomografów komputerowych, 106 aparatów RTG – ten sprzęt trafił na Mazowsze dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Inwestycje zostały zrealizowane w ramach największego w Europie projektu COVID-owego prowadzonego przez samorząd województwa mazowieckiego. Program umożliwił doposażenie placówek medycznych w niezbędny sprzęt. Władze regionu uruchomiły go po wybuchu pandemii. Jego wartość to blisko 580 mln zł.

Samorząd województwa mazowieckiego prowadzi największy w Europie projekt COVID-owy. Początkowo jego wartość wynosiła 150 mln zł. Ostatecznie przeznaczono na niego prawie cztery razy więcej.

– Myślę, że jako samorząd województwa stanęliśmy na wysokości zadania i szybko kierowaliśmy pomoc tam, gdzie była i nadal jest ona niezbędna. Na walkę z COVID-19 władze Mazowsza przeznaczyły blisko 580 mln zł ze środków unijnych i własnych. Dziękuję wszystkim osobom, które były odpowiedzialne za realizację tego ważnego projektu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny

Realizacja projektu rozpoczęła się 24 marca 2020 r. w związku z wprowadzeniem na terytorium całego kraju stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańcom województwa mazowieckiego i ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Głównym celem projektu było zwiększenie możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych na terenie województwa mazowieckiego w związku z epidemią spowodowaną SARS-CoV-2.

Liderem projektu był samorząd województwa mazowieckiego, natomiast partnerami projektu zostały podmioty lecznicze z terenu województwa mazowieckiego wskazane przez wojewodę mazowieckiego do pozostawania w stanie podwyższonej gotowości. Są nimi: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, podmioty lecznicze z województwa oraz 5 stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. W sumie to 70 podmiotów prowadzących działalność w 75 lokalizacjach.

W ramach projektu COVID-owego do mazowieckich placówek medycznych trafił także specjalistyczny sprzęt medyczny. Wśród zakupionych urządzeń znalazło się m.in. 478 kardiomonitorów, 29 tomografów komputerowych, 26 stacjonarnych aparatów RTG, 78 mobilnych aparatów cyfrowych RTG, 154 respiratory, 285 defibrylatorów z wyposażeniem, 233 specjalistyczne łóżka dla oddziałów intensywnej terapii, 95 aparatów USG, 693 urządzenia do wysokoprzepływowej wentylacji, 811 urządzeń do dezynfekcji, 860 pomp infuzyjnych, 188 wideolaryngoskopów z wyposażeniem, 72 aparaty do znieczulenia i 21 systemów do automatycznego pomiaru temperatury ciała. Udało się także zakupić ponad 38 mln szt. środków ochrony osobistej.

161 ambulansów i 5 busów do transportu osób zakażonych

Mazowieckie stacje pogotowia ratunkowego i podmioty lecznicze otrzymały 166 pojazdów. Nowe samochody o wartości blisko 93 mln zł zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom Mazowsza.

– Kolejne karetki to dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów, lecz także ratowników medycznych, dla których te pojazdy to miejsca i narzędzia pracy – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Dzięki zakupionym karetkom podniosły się zdolności operacyjne zespołów ratownictwa medycznego. Nowocześnie wyposażone ambulanse gwarantują im niezawodność działania – dodaje Elżbieta Lanc.

W ramach programu zakupiono trzy typy karetek. Najwięcej – bo aż 112 – to pojazdy typu C, nazywane mobilnymi jednostkami intensywnej opieki. Na ich pokładzie można bezpiecznie przewozić pacjentów i monitorować ich stan zdrowia. Kolejne 31 pojazdów to ambulanse typu A, czyli służące do przewozu chorych, których życie nie jest zagrożone. Pozostałe 18 to karetki typu B, które są przystosowane do transportu i podstawowego leczenia i monitorowania chorych.

Poza największymi ośrodkami, takimi jak Warszawa, Płock, Radom, Siedlce, Ciechanów i Ostrołęka, karetki zakupione w ramach projektu unijnego jeżdżą także w Garwolinie, Grójcu, Gostyninie, Iłży, Kozienicach, Lipsku, Łosicach, Makowie Mazowieckim, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Nowym Dworze Mazowieckim, Nowym Mieście nad Pilicą, Ostrowi Mazowieckiej, Otwocku, Pionkach, Płońsku, Przasnyszu, Przysusze, Pułtusku, Sierpcu, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie, Wyszkowie, Zwoleniu i Żurominie.

Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego. Wartość projektu opiewa na kwotę 578 172 121,00 zł, w tym 493 442 397,00 zł to środki UE, 34 144 342 zł – środki budżetu państwa, a 50 585 382,00 zł – wkład własny województwa mazowieckiego. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.


Źródło: Urząd MArszałkowski Województwa Mazowieckiego