Naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) i Dana-Farber Cancer Institute (DFCI) stworzyli nową grupę związków, które zwiększają pigmentację skóry bez szkodliwych skutków promieniowania ultrafioletowego.

- Aktywacja szlaku pigmentacyjnego przez tę nową klasę związków drobnocząsteczkowych przebiega fizjologicznie tak samo, jak w przypadku UV, tyle że bez uszkadzających DNA skutków ultrafioletu. Musimy przeprowadzić badania dot. bezpieczeństwa i lepiej zrozumieć działanie tych czynników - powiedział dr David E. Fisher.

Najnowsze odkrycie jest kontynuacją badań z 2006 roku, podczas których zidentyfikowano szlak molekularny odpowiedzialny za opalanie i wywołano taką reakcję u szczepu myszy, który normalnie nie wytwarzał ochronnej, ciemnej melaniny. Tego mechanizmu nie udało się jednak wówczas zastosować na próbkach ludzkiej skóry, która jest ok. 5-krotnie grubsza od mysiej.

Teraz amerykańscy naukowcy stworzyli nową klasę inhibitorów SIK. Badania pokazały, że związki te znacznie lepiej penetrowały próbki ludzkiej skóry i dawały spore zaciemnienie w ciągu 8 dni miejscowego stosowania. Analiza mikroskopowa potwierdziła, że wytworzyła się eumelanina, która odłożyła się w pobliżu powierzchni skóry, podobnie jak ma to miejsce podczas pigmentacji wywołanej UV, co sugeruje, że aktywowano ten sam szlak.

Chociaż odkrycie jest jeszcze we wczesnej fazie, naukowcy mają nadzieje, że może ono w przyszłości uchronić wiele osób przed nowotworami skóry.


Źródło: eurekalert.org