Przeszczep serca jest operacją polegającą na zastąpieniu uszkodzonego lub niewydolnego serca zdrowym organem pozyskanym od niedawno zmarłego dawcy. Operacja taka może być konieczna gdy serce nie jest zdolne do efektywnej pracy, co zagraża życiu pacjenta.

Transplantacja serca jest zazwyczaj zalecana w przypadku:

ciężkiej niewydolności serca – gdy organ ten ma problem z przepompowaniem wystarczającej ilości krwi do całego ciała
pacjenta, który umrze w ciągu roku, jeśli nie otrzyma przeszczepu
braku reakcji na konwencjonalne metody leczenia niewydolności serca

W Stanach Zjednoczonych wykonywanych jest ponad 2000 przeszczepów serca rocznie, większość z nich u osób w wieku od 50 do 64 lat. 70% tych przypadków to mężczyźni. Wskaźniki przeżywalności przy przeszczepach organów – na przykład serca, wątroby czy nerki – znacząco wzrosły, około 88% pacjentów przeżywa pierwszy rok po zabiegu i 75% przeżywa kolejne 5 lat. Pacjenci żyjący 10 lat stanowią około 56%.

Po operacji, większość pacjentów po przeszczepie serca może powrócić do normalnego poziomu aktywności sprzed choroby. Jednakże mniej niż 30% wraca do pracy z różnych przyczyn. Wraz z większymi wskaźnikami przeżywalności zwiększyło się zainteresowanie naukowców długoterminowym rokowaniem po transplantacji.
Prowadzone prace dotyczą przede wszystkim sprawności fizycznej, jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia i śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych. Wysiłek fizyczny ma istotny wpływ w kontekście tych skutków; jednakże, badania na temat takich czynników jak optymalny czas, rodzaj aktywności, dawka wysiłku, sposób realizacji i odpowiedni pomiar wyników, są ograniczone. Te spostrzeżenia zostały przedstawione na dwudniowym spotkaniu, które odbyło się w kwietniu 2013 w Toronto. Wielodyscyplinarne grono klinicystów, badaczy i przedstawicieli pacjentów zaangażowało się w wymianę wiedzy i dyskusję na temat kluczowych zagadnień w temacie ćwiczeń po trwałym przeszczepie narządów.

W nowym badaniu przeprowadzonym przez dr Christiana Dalla, magistra szpitalu Bispebjerg przy Uniwersytecie w Kopenhadze, Dania, została przeprowadzona randomizowana ślepa próba. Miała ona dowieść, czy trening interwałowy wysokiej intensywności przyniósłby korzyści dla pacjentów otrzymujących przeszczep serca, podobne do tych jakie wcześniej przyniósł osobom z chorobami serca.

Wyniki zaobserwowane u pacjentów z chorobami serca, którzy byli trenowani przez kilka minut osiągając tętno bliskie tętnu maksymalnemu, wskazały, że intensywny trening był bardziej efektywny dla zwiększenia zdolności treningowych niż wówczas zalecane dłuższe, umiarkowane ćwiczenia.

Zespół badawczy porównał efekty nadzorowanych sesji treningowych odbywających się trzy razy w tygodniu przez 12 tygodni. W następstwie wykluczeń pozostało 16 pacjentów w stabilnym stanie po transplantacji serca. Przed badaniem żyli oni co najmniej rok z przeszczepem. Zostali dobrani losowo w dwie grupy, które wzięły udział w dwóch rodzajach aktywności fizycznej – dynamicznym treningu interwałowym i treningu o umiarkowanej intensywności. Sesje treningu interwałowego o wysokiej intensywności składały się z:

10-minutowej rozgrzewki
16-minutowej interwałowej jazdy na rowerze z interwałami w odstępach 4, 2 i 1 minuty przy >80% szczytowego zużyciu tlenu
każdy interwał został oddzielony 2-minutowym aktywnym okresem wypoczynku przy około 60% szczytowego zużyciu tlenu
10-minutowe chłodzenie organizmu po treningu

Sesje treningu o umiarkowanej intensywności składały się z:

10-minutowej rozgrzewki
45-minutowej jazdy na rowerze przy 60-70% szczytowego zużycia tlenu
10-minutowe chłodzenie organizmu
Po 12 tygodniach uczestnicy zostali poproszeni o kontynuowanie wcześniejszego stylu życia na 5-miesięczny okres przed przystąpieniem do drugiego treningu, przeciwnego do tego, który wykonywali wcześniej.

Badanie to jest jednym z pierwszych, które bezpośrednio porównują intensywne, interwałowe treningi z dłuższymi, umiarkowanymi ćwiczeniami u biorców przeszczepów serca. Głównym wnioskiem jest zwiększone szczytowe zużycie tlenu przy intensywnym treningu w odróżnieniu od treningu o umiarkowanej intensywności.

Ćwiczenia o wysokiej intensywności zostały uznane za bezpieczne u osób z przeszczepionym sercem i pozwoliły uzyskać lepszy wpływ na wydolność wysiłkową i ciśnienie krwi niż ćwiczenia o umiarkowanej intensywności.

W badaniach zaobserwowano:

maksymalne zużycie tlenu zostało zwiększone o 17% u osób z intensywnym, interwałowym programem treningowym i o 10% u osób z grupy z treningiem umiarkowanym

skurczowe ciśnienie tętnicze zostało znacznie zmniejszone u biorców z grupy o wysokiej intensywności i nie zmieniło się u grupy o umiarkowanej intensywności

wartość szczytowa tętna i częstość akcji serca polepsza się jedynie u osób z grupy o wysokiej intensywności ćwiczeń

normalizacja częstości akcji serca wzrosła wśród członków dwóch grup

"Dziś ludzie, którym dano możliwość życia z nowym sercem zwiększają swoje fizyczne możliwości, poprawiają jakość życia i jego długość; jednakże, większość pacjentów nadal ma ograniczenia w sprawności fizycznej i obniżoną niż większość populacji jakość życia. Wynika to z efektów ubocznych leków immunosupresyjnych i z powodu pogorszenia regulacji tętna po przeszczepie serca", komentuje Dall. Mówi dalej:

"Obniżona odpowiedź tętna na wysiłek była uznawana za przeszkodę przy bardziej wymagających ćwiczeniach o wysokiej intensywności. To badanie dokumentuje korzyści płynące z takiego rodzaju treningu u osób ze stabilnym przeszczepem serca i jego większą efektywność w porównaniu do umiarkowanego treningu zalecanego do tej pory. Co ważne, trening taki jest bezpieczny i dobrze przyjmowany przez pacjentów.

Stwierdzono utratę efektów udokumentowaną po 5-miesięcznej przerwie od ćwiczeń, podkreślając konieczność powtarzania programów interwencyjnych i zachowania nowych nawyków treningowych przez całe życie.

Badacze zauważają, że w eksperymencie wystąpiły pewne ograniczenia ze względu na mały rozmiar próby i wyniki powinny zostać potwierdzone w innych badaniach na bardziej liczebnych grupach.

Uczestnicy spotkania w Toronto opracowali listę z najważniejszymi priorytetami badań i program do zastosowania w przypadku transplantacji narządów. Zawiera on wniosek o organizację wieloośrodkowych badań interwencyjnych, ujednolicenie reguł pomiaru funkcji fizycznych w badaniach klinicznych, zbadanie korzyści płynących z innowacyjnych rodzajów ćwiczeń i ocenę efektów treningu na czynniki takie jak odporność, zakażenie i procesy poznawcze.

redakcjaopenmedica. [Opublikowano dnia: 2014-09-10]. Pacjenci po przeszczepie serca odnoszą korzyści z intensywnego treningu interwałowego. Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/doniesienia/34335 [Pobrano dnia: 2014-09-16].