Pacjenci, rodziny oraz przyjaciele polskich pacjentów z atopowym zapaleniem skóry apelują do ministra zdrowia o refundację jedynego zarejestrowanego leku biologicznego dla pacjentów z ciężką postacią AZS.

„Długo czekaliśmy na lek który będzie skuteczny w ciężkiej postaci atopowego zapalenia skóry. Szansą na spowolnienie naszej choroby okazał się być dupilumab. Pierwsza i jak na razie jedyna zarejestrowana w Unii Europejskiej substancja czynna stosowana w najcięższych postaciach AZS. To oznacza, że dupilumab jest także dostępny w Polsce, jednak dla nas, pacjentów, jest nieosiągalny, gdyż terapia nim nie jest refundowana” – napisał Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, który w imieniu pacjentów z AZS zdecydował się wystosować apel do Ministra Zdrowia.

Dupilumab, uznany przez FDA za terapię przełomową, jest pierwszym w Polsce zarejestrowanym lekiem biologicznym w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Przez ekspertów został oceniony jako bardzo skuteczny i bezpieczny dla pacjentów. Zarówno środowisko pacjenckie, jak i lekarskie ma nadzieję, że już niebawem pojawi się on w programie lekowym, a pacjenci z ciężką postacią AZS będą wreszcie mogli prowadzić normalne, godne i szczęśliwe życie.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

- To niewyobrażalnie trudne, budzić się każdego dnia ze świadomością, że jest lekarstwo – ale tak, jakby go nie było. Bo brak refundacji sprawia, że pacjenci nie mają realnego dostępu do terapii, która mogłaby im pomóc – mówi Hubert Godziątkowski – Dlatego proszę w imieniu swoim, pacjentów z AZS i opiekunów dzieci z AZS by każdy, komu los tych ludzi nie jest obojętny, podpisał naszą petycję. To nic nie kosztuje, a wzmocni nasz głos, naszą prośbę o dostęp do terapii, która pozwoli im normalnie żyć i cieszyć się tym życiem. Prosimy o wsparcie w walce o lepsze jutro dla atopików – dodaje.

Zobacz petycję