Premier Ewa Kopacz wzięła wczoraj (29.07) udział w podpisaniu Paktu Społecznego przeciwko dopalaczom i inauguracji akcji „Dopalacze kradną życie”. W inicjatywę włączyli się m.in. Marcin Gortat, Jerzy Owsiak, harcerze oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i mediów.

- Początek lipca to tragiczny bilans zatruć dopalaczami. Ale też bardzo intensywne działania policji. 80 kg zabezpieczonych substancji ponad 170 osób zatrzymanych – mówiła premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu podkreślała, że każdego dnia na oddziały intensywnej terapii trafiają młodzi ludzie zatruci dopalaczami, a na rynku systematycznie pojawiają się nowe substancje. „Przy intensywnych działaniach wszystkich instytucji państwa, które wypowiedziały wojnę dopalaczom potrzeba zdecydowanie więcej wielokierunkowych działań” – dodała premier Ewa Kopacz.

Pakt Społeczny Przeciwko Dopalaczom – szeroka koalicja

W środę w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podpisano Pakt Społeczny przeciwko dopalaczom. Jego celem jest lepsza koordynacja działań mających na celu walkę z tymi niebezpiecznymi substancjami. Ruszyła także akcja społeczna „Dopalacze kradną życie”. W inicjatywę włączyli się m.in. Marcin Gortat, Jurek Owsiak, harcerze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, mediów, policji i samorządów.

Pakt Społeczny przeciw dopalaczom, obok premier Ewy Kopacz i partnerów społecznych, podpisali też minister zdrowia Marian Zembala, minister sprawiedliwości Borys Budka, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Szefowa rządu podkreślała, że będzie zabiegać na forum Rady Europejskiej o przeniesienie Paktu na grunt międzynarodowy i utworzenie koalicji na rzecz walki z dopalaczami.

Policja w walce z dopalaczami

Od stycznia do połowy lipca 2015 r. Policja wszczęła 1137 postępowań przygotowawczych w związku z walka z dopalaczami. Tylko w lipcu zabezpieczono 79,8 kg substancji oraz 8343 sztuk opakowań. Policja stale wzmacnia struktury wyspecjalizowane w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Oprócz Centralnego Biura Śledczego Policji, na przestrzeni pięciu lat utworzono nowe wyodrębnione struktury na szczeblu Komendy Głównej Policji, wojewódzkim, powiatowym i miejskim.