W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg implantacji stentu uwalniającego lek (DES) używanego do leczenia dużych naczyń wieńcowych.

Nowe rozmiary tego stentu DES - 4,5 oraz 5,0 mm - to szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów ze zwężeniami w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o średnicy ≥4,5 mm.

Zabieg stentowania prawej tętnicy wieńcowej z zastosowaniem stentu DES drugiej generacji o wymiarach 4,5 × 30 mm odbył się w II Oddziale Klinicznym Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wprowadzenie tego typu stentów uzupełnia ofertę o dotychczas niedostępne na rynku europejskim rozmiary, przeznaczone do leczenia zwężeń zlokalizowanych w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o dużej średnicy (≥4,5 mm).

– Jeśli do leczenia inwazyjnego trafia pacjent, ze zwężeniem tętnicy wieńcowej o dużym wymiarze referencyjnym – np. w pniu głównym lewej tętnicy wieńcowej, skutki ewentualnych powikłań wynikających ze stosowania stentów przeznaczonych do leczenia mniejszych naczyń mogą być dramatyczne. Stosowanie agresywnego „doprężania” stentów DES cewnikami balonowymi o większej średnicy (≥ 1,0 mm) skutkować może skróceniem stentu, utratą jego właściwości mechanicznych, warunkujących utrzymanie właściwego przepływu krwi, a także utratę integralności polimeru odpowiedzialną za niekontrolowane uwalnianie leku do krwioobiegu zamiast do ściany naczynia. W konsekwencji tego zwiększa się ryzyko wystąpienia nawrotu zwężenia (restenozy) lub zakrzepicy w stencie – najgroźniejszych powikłań wczesnych i odległych zabiegów PCI – tłumaczy prof. Jacek Legutko ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wykorzystanie nowoczesnego stentu DES o większej średnicy znacznie rozszerza możliwości współczesnej kardiologii inwazyjnej i pozwoli na rozszerzenie wskazań do leczenia przezskórnego pacjentów z chorobą wieńcową.

- Ważnym atutem jest możliwość zaprzestania, w uzasadnionych klinicznie przypadkach, stosowania podwójnej terapii przeciwpłytkowej (DAPT) już po upływie jednego miesiąca od zabiegu implantacji - wyjaśnia prof. Dariusz Dudek -kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.


Źródło: materiały prasowe