Podczas czternastogodzinnej operacji chirurdzy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przeprowadzili pierwszy na świecie całościowy przeszczep penisa i moszny. Lekarze spodziewają się odzyskania przez pacjenta zdolności seksualnych i możliwości normalnego oddawania moczu.

Biorcą jest żołnierz ranny podczas misji w Afganistanie. Operację przeprowadziło 9 chirurgów plastycznych i 2 chirurgów urologów. Choremu przeszczepiono pobrane od martwego dawcy prącie, mosznę bez jąder oraz część ściany jamy brzusznej.

„Mamy nadzieję, że przeszczep ten pomoże odzyskać bliskie normalności funkcje oddawania moczu i funkcje seksualne” - powiedział prof. Wei-Ping Andrew Lee, dyrektor Oddziału Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej w Johns Hopkins Medicine.

To trudny do wyobrażenia uraz, taki który trudno jest zaakceptować” - powiedział żołnierz, który pragnie pozostać anonimowy. „Kiedy się pierwszy raz obudziłem, nareszcie poczułem się normalny, z pewnym poziomem pewności siebie. Pewności, że w końcu jestem już ok” - dodał po operacji.


Źródło: eurekalert.org | hopkinsmedicine.org