Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grona ośrodków, w których są wykonywane operacje przeszczepu rogówki.

Jak poinformowano na stronie internetowej szpitala, pierwszy zabieg odbył się 16 października w sali operacyjnej Oddziału Klinicznego Okulistycznego Bloku Operacyjnego. Pierwszym operatorem był prof. Marek Rękas z Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie), w asyście dr n. med. Janusza Pieczyńskiego, koordynatora Oddziału Klinicznego Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

- W bezpośredniej kwalifikacji i przygotowaniu pacjentów do zabiegu uczestniczyła dr Arleta Berlińska, całość przeszczepu koordynowała mgr pielęgniarstwa Marta Leszczyńska, Regionalny Koordynator Transplantacyjny w WSS w Olsztynie – relacjonuje dr Pieczyński.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Tego dnia wykonano przeszczep drążący pełnej grubości. Taki zabieg wykonuje się w przypadku trwałego przymglenia rogówki obejmującego prawie całą jej grubość. W takim przypadku przeszczepia się od dawcy płatek rogówki pełnej grubości, który wszczepia się w uprzednio przygotowaną lożę rogówki biorcy.

Kolejne dwa przeszczepy, również pod kierunkiem prof. Marka Rękasa z udziałem okulistów ze Szpitala Wojewódzkiego, wykonano 13 listopada. Wówczas oprócz przeszczepu drążącego wykonano także przeszczep warstwowy tylny, który stosuje się w przypadkach płytkiego uszkodzenia miąższu rogówki lub niewydolności warstwy śródbłonka rogówki.


Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie