W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Informacje o pierwszym przypadku małpiej ospy w naszym kraju szef resortu zdrowia przekazał w trakcie konferencji na temat psychiatrii dzieci i dorosłych w Centrum Dydaktycznym łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

- Przed chwilą otrzymałem informację, że jest pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce. Przed chwilą Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny poinformował mnie - powiedział minister.

– Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – dodał szef MZ.

Ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną (zoonoza). W sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami.

Według dotychczasowych informacji naukowych infekcja nie ma przebiegu bezobjawowego, jaki występuje w przypadku COVID-19.