Od 1 listopada Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ finansuje program badań przesiewowych raka jelita grubego, który realizują 3 placówki medyczne zlokalizowane w Białymstoku i w Łapach.

Pod koniec października br. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego w województwie podlaskim z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku, Białostockim Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku oraz z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Łapach. Umowa na realizację programu w tych placówkach obowiązuje od 1 listopada 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.

- Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zapadalności na nowotwory w populacji polskiej i drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji. Dlatego Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w Białymstoku ogłosił kolejne postępowania w trybie konkursu ofert na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie program badań przesiewowych raka jelita grubego. Rozstrzygnięcie konkursu ofert nastąpi 18 listopada. Mamy nadzieję, że liczba placówek medycznych realizujących program w województwie podlaskim będzie większa, a pacjenci zyskają lepszy dostęp do wykonania badania przesiewowego raka jelita grubego – kolonoskopii – powiedział Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński.

W województwie podlaskim funkcjonuje 21 pracowni, w których wykonywane są badania kolonoskopii. Najwięcej, bo aż siedem znajduje się w Białymstoku. Dokładny wykaz wszystkich pracowni kolonoskopii wraz z pierwszymi wolnymi termiami wizyt można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego oddziału NFZ.


Źródło: NFZ