18 listopada grupa wolontariuszy Fundacji Redemptoris Missio wyjechała do Republiki Środkowoafrykańskiej. Będą tam realizować projekt finansowany przez Departament Pomocy Humanitarnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dr Norbert Rehlis - specjalista medycyny tropikalnej, dr Dariusz Tuleja - okulista i Jacek Jarosz - specjalista zdrowia publicznego udali się na pogranicze z Kamerunem, gdzie będą walczyć z Onchocerkozą. Choroba ta, zwana ślepotą rzeczną, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na tamtym terenie. Utrata wzroku jest nieodwracalna, jednak można jej przeciwdziałać podając raz do roku leki przeciwpasożytnicze.

Specjaliści Fundacji zajmą się diagnozowaniem pacjentów oraz stworzeniem systemu profilaktyki, który obejmie cały ten teren. Rozdadzą również okulary zebrane w ramach akcji „Czary mary okulary”.

Z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu ślepoty rzecznej zwróciła się do Fundacji Redemptoris Missio minister Beata Kempa. Problem w departamencie ds. Pomocy Humanitarnej zgłosiła, s. Eliza Michalak, misjonarka z RCA.

Wolontariusze wrócą do Polski 3 grudnia.


Źródło: Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio