Do Polski powrócili lekarze, wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio, którzy w Republice Środkowoafrykańskiej mieli zbadać możliwości leczenia ślepoty rzecznej.

Przez dwa tygodnie realizowali oni projekt współfinansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, którego celem było rozpoznanie sytuacji zdrowotnej lokalnej ludności oraz przygotowanie struktur niezbędnych do walki z chorobami tropikalnymi.

Wolontariusze Fundacji Dariusz Tuleja, Norbert Rehlis i Jacek Jarosz podczas pobytu w RCA przebadali blisko tysiąc pacjentów. Już pierwszego dnia po ich przyjeździe do wioski zawitali rebelianci i bacznie śledzili ich poczynania.

Republika Środkowoafrykańska to jedno z najbiedniejszych państw świata. Od 2013 roku trwa tam nieregularna wojna domowa. Działania zbrojne pochłonęły dotychczas wiele ofiar. Skomplikowana sytuacja polityczna nie daje nadziei na szybkie rozwiązanie konfliktu. W zaistniałej sytuacji najbardziej cierpią zwykli, niewinni ludzie. Wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio mogą do nich trafiać poprzez polskich misjonarzy, którzy ryzykując własnym życiem służą najbardziej potrzebującym.

"Kobiety, dzieci i niepełnosprawni najłatwiej padają ofiarą rebeliantów. Od misjonarzy słyszeliśmy wiele historii o tym jak grupy zbrojne mordowały w wioskach tych, którzy w żaden sposób nie mogli się bronić. W czasie naszej wizyty w Ngaoundaye do wioski przyjechał oddział grupy 3R-jednaj z bojówek. Mimo, iż grupa od pewnego czasu obrała mniej agresywny sposób postępowania, to wśród niewidomych, którzy przybyli do nas na badanie zapanowało przerażenie. Zdrowi mieszkańcy wioski uciekli. Ulice opustoszały. Niewidomi nie mając jak ratować życia zostali przy misji licząc na szczęście.Napięcie rozładowało się dopiero po kilu godzinach. Okazało się, że tym razem nie dojdzie do rozlewu krwi. Ulżyło wszystkim. Mieszkańcy miasteczka wrócili do swoich zajęć, niewidomi odzyskali spokój, a my mogliśmy bez większych obaw kontynuować swoją pracę” - relacjonuje Jacek Jarosz.

Jednym z najbardziej palących problemów w regionie jest zaćma. Fundacja poszukuje obecnie lekarzy okulistów, którzy chcieliby przeprowadzać operacje w Republice Środkowoafrykańskiej. Czeka na nie ok. 1 tys. osób.


Źródło: Fundacji Redemptoris Missio