Do końca września trwa III edycja zbiórki pt. „Okulary dla Afryki”. Okulary można wysyłać na adresy organizatorów lub partnerów, których lista znajduje się na stronie internetowej Fundacji „Okuliści dla Afryki”.

Okulary można wysyłać do 30 września 2019 r. Organizatorzy zbierają używane okulary korekcyjne plusy i minusy, bez korekcji astygmatyzmu, oraz okulary przeciwsłoneczne. Jednocześnie proszą, aby okulary były nieuszkodzone, umyte wodą i mydłem, miały wszystkie elementy oraz nie porysowane w centrum szkła.

Fundacja „Okuliści dla Afryki” powstała z inicjatywy polskich okulistów, którzy w 2012 r. pojechali do Kamerunu z misją przebadania wzroku tamtejszych dzieci. Ze swoją Mobilną Kliniką lekarze pojawiła się już w Kamerunie, Namibii, Ugandzie, Tanzanii, Ghanie, Kenii i na Madagaskarze. Fundacji udało się otworzyć i wyposażyć gabinet w Abong-Mbang w Kamerunie oraz zbudować Klinikę okulistyczno-dentystyczną Tazama na Tabasamu! (Spójrz i uśmiechnij się!) w Kiabakarii w Tanzanii. W trakcie realizacji jest projekt gabinetu okulistycznego w Ghanie.

Od ostatniej edycji „Okularów dla Afryki” minęły trzy lata. Organizatorzy zebrali wówczas ponad 35 tysięcy sztuk okularów.