Polskie Towarzystwo Dermatologiczne reprezentuje pogląd, że zakaz korzystania z ekspozycji na sztuczne źródła UV dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18 roku życia jest konieczny.

Zdaniem lekarzy, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości) znacząco zwiększa zachorowalność na nowotwory skóry. Czerniak, najgroźniejszy nowotwór skóry, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wprowadzenie zakazu spowoduje zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu tych nowotworów.

Polscy dermatolodzy podkreślają, że od 2004 roku inicjowali i wspierali prace nad projektami ustaw wprowadzających ograniczenia w ekspozycji osób poniżej 18 roku życia na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych.

„Takie przepisy zostały wprowadzone w większości krajów europejskich i wielu innych krajach na świecie. Niektóre kraje wprowadziły całkowity zakaz oferowania usług związanych z ekspozycją na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych” - czytamy w wydanym komunikacie.

Zdaniem PTD, skierowany do Sejmu RP projekt ustawy ma jednak istotną niedoskonałość. Eliminuje możliwość leczenia metodą fotochemoterapii (PUVA, UVB311, UVA1) dzieci i młodzieży z bielactwem oraz niektórymi innymi przewlekłymi chorobami skóry. „Ufamy, że ten element zostanie zweryfikowany i poprawiony w toku prac legislacyjnych. Jest to bardzo istotne dla wielu pacjentów i ich lekarzy” - podkreślają dermatolodzy.

Lekarze zaznaczają również, że słowo "solarium" jest nazwą potoczną o szerokim i nieprecyzyjnym znaczeniu. Ustawa wprowadza wprawdzie częściowo ograniczającą definicję słowa „solarium”, jednak dermatolodzy widzą zasadność zmiany nazewnictwa w ustawie na bardziej precyzyjne i profesjonalne.

W wydanym komunikacie lekarze podkreślają jednocześnie, że kraje w których decyzjami administracyjnymi osiągnięto znaczące zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów skóry wprowadziły również szereg regulacji dotyczących dostępu do dermatologicznych badań przesiewowych, rozwoju stosowania nowoczesnych dermatologicznych technik diagnostycznych i edukacji, w tym edukacji szkolnej.

„W przypadku zakończenia z sukcesem prac legislacyjnych nad projektem ustawy ograniczającej ekspozycję na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych zostanie niewątpliwie wykonany pierwszy krok w dobrym kierunku” - napisali przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Skierowany przez Prezydenta RP do Sejmu RP projekt "Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium" zakłada:

  1. Zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18 roku życia,
  2. Zakaz promocji i reklamy tych usług,
  3. Obowiązek informowania o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV w miejscach oferujących takie usługi.

Źródło: PTD