Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia wspomina polską ustawę z 2018 r. zakazującą korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 lat.

Polska ustawa weszła w życie 15 lutego 2018 roku. Wprowadziła ona prawny zakaz korzystania z solariów przez dzieci. Ustawa przewiduje też m.in. całkowity zakaz promocji i reklamy usług solariów. W myśl ustawy właściciel solarium jest zobowiązany do umieszczenia widocznej informacji o tym, że z łóżka opalającego mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie, a w przypadku wątpliwości co do wieku, jest zobowiązany do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek.

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Za udostępnienie solarium małoletniemu grozi kara od 1000 zł do 50.000 zł.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

Teraz ustawa została dostrzeżona przez Światową Organizację Zdrowia, która wspomina ją w swoim najnowszym raporcie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że Polska jest nadal jednym z nielicznych krajów, który wdrożył profilaktykę czerniaka.

Wyniki badań przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości co do wpływu lamp opalających na ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych.