Trzech wybitnych urologów przeprowadziło 22 czerwca na Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pionierskie operacje metodą radykalnej prostatektomii laparoskopowej z powodu raka gruczołu krokowego. Transmisję na żywo pokazowych zabiegów zobaczyli uczestnicy 46. Kongresu Polskiego Towarzystwa Urologicznego, który odbywa się w Katowicach. Warto dodać, że przed kilkoma dniami na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Europejskie Centrum Szkoleniowe Minimalnie Inwazyjnych Technik Operacyjnych.

- Zdecydowaliśmy się przybliżyć tę technikę operacyjną nie tylko środowisku urologicznemu, ale również całej społeczności lekarskiej w Polsce, by usprawnić wyniki leczenia, ale również podnieść rangę urologii w naszym kraju - mówi prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i dodaje:

- Nie chcę, żeby mój pacjent czuł się gorszy niż ten, który mieszka w Czechach, Niemczech czy we Francji. Chcę, by miał co najmniej tak samo dobre, jeśli nie lepsze, możliwości leczenia. Jesteśmy przecież właśnie po to, by maksymalnie wykorzystywać dostępne nam nowoczesne technologie.

Dwie pozostałe operacje przeprowadzili prof. Marcin Słojewski ze Szczecina oraz prof. Tomasz Drewa z Bydgoszczy. Wszyscy trzej są wybitnymi urologami, których umiejętności doceniono nie tylko w kraju, ale również w skali światowej.

- Operacje przeprowadzone metodą endowizji, czyli laparoskopii, są wykonywane jakby przez dziurkę od klucza. Ta terminologia doskonale odzwierciedla istotę tego zabiegu. Charakteryzują się one nie tylko większą precyzyjnością, umożliwiając szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, a także szybszą rehabilitację. Ponadto poprzez swoją dokładność umożliwiają osiągnięcie o wiele lepszych wyników niż ich odpowiedniki wykonywane metodą tradycyjną - tłumaczy kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologiczne.

Środowa transmisja operacji zapoczątkowała 46. Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Można ją również uznać za symboliczne otwarcie Europejskiego Centrum Szkoleniowego Minimalnie Inwazyjnych Technik Operacyjnych. Akredytację taką Odział Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uzyskał z ramienia Europejskiej Rady Urologii.


Źródło: Uniwersytet Jagieloński