W związku z tym, że w Europie wystąpił długotrwały problem z produkcją i dystrybucją szczepionek DTaP, utrudnia to możliwości stosowania realizacji szczepień obowiązkowych również w Polsce - informuje GIS.

W związku z sytuacją związaną z zabezpieczeniem kraju w szczepionkę z acelularnym komponentem krztuśca w 2014 i 2015 roku, Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Pediatrycznym Zespołem Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia przygotowało Informację dla osób realizujących obowiązkowe szczepienia ochronne oraz pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Kilkumiesięczne przesunięcie terminu szczepienia dzieci w 6. roku życia dawką przypominającą szczepienia przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z acelularnym komponentem krztuśca nie powinno wpłynąć na poziom uodpornienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Program Szczepień Ochronnych na rok 2015 zawiera informacje dotyczące organizacji szczepień ochronnych w Polsce w Części III. PSO - Informacje uzupełniające.

W przypadku dzieci w 6. roku życia  preparaty szczepionkowe będą zabezpieczone dla wszystkich dzieci, nie jest jednak możliwe zagwarantowanie ich ciągłej dostępności.

W celu utrzymania ciągłości szczepień utworzona została tzw. „rezerwa magazynowa” szczepionki z przeznaczeniem dla dzieci z przeciwwskazaniami, wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. Preparaty szczepionkowe dla tych dzieci zapewniane są w sposób nieprzerwany.

Na bieżąco dokonuje się oceny sytuacji dotyczącej zabezpieczenia w szczepionkę magazynów w kanale dystrybucyjnym.

Realizacja planowanych dostaw szczepionek przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP) odbędzie się w sierpniu br.

Dzieci w 6. roku życia będą systematycznie zapraszane w celu przeprowadzania szczepień dawką przypominającą, po przekazaniu preparatów szczepionkowych do punktów szczepień.


Źródło: gis.gov.pl