21 stycznia Prokuratura Okręgowa w Suwałkach przekazała Szpitalowi w Olecku karetkę, którą zabezpieczono w toku śledztwa dotyczącego nielegalnego przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej z terenu Republiki Białorusi.

Fałszywi pracownicy pogotowia

Postępowanie rozpoczęło się od zatrzymania na terenie powiatu oleckiego w listopadzie 2021 r. karetki pogotowia, którą dwóch Polaków przebranych w skafandry antycovidowe przewoziło osiemnastu obywateli Iraku. Cudzoziemcy wcześniej nielegalnie przedostali się na terytorium Polski. Karetka wzbudziła podejrzenia funkcjonariuszy Policji z Olecka, więc zatrzymali ją do kontroli. Ustalono, że karetka należała do trzeciego Polaka, który jadąc innym pojazdem pilotował jej przejazd.

Wszyscy trzej mężczyźni, pochodzący z centralnej Polski i nie związani ze służbą zdrowia, zostali zatrzymani, a prokurator przedstawił im zarzuty. Następnie, sąd na wniosek prokuratora, zastosował wobec nich tymczasowe aresztowanie.

Karetka trafiła już do szpitala

Po zweryfikowaniu kwestii właścicielskich, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach wydał postanowienie o nieodpłatnym przekazaniu zatrzymanej karetki na potrzeby Szpitala w Olecku. Decyzja taka była możliwa dzięki obowiązującym od 31 marca 2020 r. znowelizowanym przepisom kodeksu postępowania karnego.

Organizatorom nielegalnego przerzutu migrantów grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


Źródło: Prokuratura Krajowa