W Polsce rehabilitacji kardiologicznej poddaje się tylko 23 procent chorych, a dostępność do rehabilitacji wzrosła od roku 2008 o zaledwie 3-5 procent.

Jak informuje portal pulsmedycyny.pl, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne planuje opracowanie do końca bieżącego roku nowych standardów, tak aby zmienić niekorzystną sytuację w rehabilitacji kardiologicznej.

Jednym z proponowanych rozwiązań ma być stworzenie możliwości wystawiania skierowań na rehabilitację kardiologiczną przez lekarzy rodzinnych.

Z kolei prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk obecny na sympozjum poświęconym rehabilitacji kardiologicznej odbywającym się w Ustroniu (11-14 lutego 2015 r.), zapowiedział, że w nowym rozporządzeniu prezesa NFZ ws. warunków zawierania umów (ma być opublikowane do końca 2015 roku), oprócz „wyceny bazowej”, znajdzie się także zapis o dodatkowym premiowaniu świadczeniodawców za efekty prowadzonej rehabilitacji kardiologicznej. Zaznaczył również, że poprawy wymaga między innymi sposób kwalifikowania na rehabilitację osób np. po przebytym zawale czy operacji kardiochirurgicznej.


Więcej: pulsmedycyny.pl / rynekzdrowia.pl